Soprema Polska

Dachy zielone ekstensywne

Dach zielony ekstensywny to najmniej wymagająca forma zielonych dachów. Niezależnie od tego, czy są to systemy modułowe, czy też budowane na miejscu, rozwiązania SOPRANATURE® oferują dużą elastyczność projektowania zielonego dachu, dostosowaną do konkretnych potrzeb. Zielony dach ekstensywny wykorzystuje naturalną roślinność, taką jak trawy czy zioła, aby zamienić zwykły dach, w zieloną oazę. Warstwy dachowe pełnią funkcję systemu gruntowo-drenażowego, oferując właścicielom budynków i społecznościom szereg korzyści ekonomicznych i środowiskowych

Dachy Zielone

Sprawdź wszystkie systemy
dachów zielonych SOPREMA.

Zobacz wszystkie
Soprema dachy zielone

POPULARNE SYSTEMY DACHÓW ZIELONYCH

Zobacz najczęściej wybierane systemy dachów zielonych

Popularne produkty SOPREMA

Zobacz produkty cieszące się największą popularnością wśród naszych klientów

Dach zielony ekstensywny

Dach zielony ekstensywny, czyli eco roof, jest najbardziej popularnym i najczęściej stosowanym rodzajem dachu zielonego w Europie.

Swoją popularność zawdzięcza płytszej głębokości warstw podłoża i mniejszej wadze w porównaniu z dachami intensywnymi, co sprawia, że dach zielony ekstensywny wiąże się z mniejszymi kosztami inwestycyjnymi i wymaganiami konserwacyjnymi. Ponadto – w odróżnieniu od bardziej wymagających dachów intensywnych – nadaje się na dachy o większym nachyleniu. Prosty w budowie pod względem technicznym, pozwala na szybki montaż także na dachach wielkogabarytowych

Soprema dach zielony ekstensywny
Dach zielony ekstensywny warstwy

Zielony dach ekstensywny warstwy

Funkcję cienkiej, a jednocześnie trwałej warstwy filtracyjnej, z powodzeniem pełni włóknina polipropylenowa SOPRAFILTRE.

Funkcję cienkiej, a jednocześnie trwałej warstwy filtracyjnej, z powodzeniem pełni włóknina polipropylenowa SOPRAFILTRE.To dlatego, że składa się ze znacznie głębszej warstwy substratu niż dach ekstensywny. Z tych samych powodów konstrukcja pod zielony dach intensywny musi być przystosowana do określonych obciążeń. W zależności od projektu, obciążenie wynosi od 290 do 970 kg/m2. Z koeli od rodzaju i miąższości warstw substratu zależy dobór materiału roślinnego. Mogą to być m.in. trawy, byliny, krzewy czy drzewa.

Dach zielony ekstensywny zalety

Dach zielony ekstensywny to zwykle przestrzeń nieużytkowa, czyli niedostępna dla człowieka.

Rozwiązanie ma przy tym szereg zalet. Są to m.in. niska waga, niski koszt inwestycji i utrzymania czy minimalne wymagania konserwacyjne. Roślinność, którą stanowią głównie trawy sucholubne czy rozchodniki, zwykle nie wymaga obfitego podlewania ani koszenia. Jak długo trzeba czekać na pierwsze efekty? Dzięki rozwiązaniom systemowym SOPRANTURE® i dachowi ekstensywnemu z rolki (TUNDRA MATA), efekt zazielenia jest widoczny natychmiast.

Dach zielony ekstensywny
Rośliny na dach zielony

Dach zielony ekstensywny rośliny

Zielony dach ekstensywny dysponuje ograniczonymi możliwościami w zakresie wykonania nasadzeń.

Zazwyczaj ekstensywne zielone dachy opierają się na mieszance traw, mchów, rozchodników i polnych kwiatów - roślin, które są mało wymagające pod względem pielęgnacyjnym i jednocześnie odporne na przesuszenie substratu. O doborze roślin decyduje także głębokość gleby. Zastosowana roślinność, oprócz zapobieganiu erozji podłoża, staje się także schronieniem dla różnych gatunków zwierząt - przede wszystkim stawonogów i ptaków

Dach ekstensywny

Dach ekstensywny z systemem SOPRANTURE® sprawia, że przestrzeń mieszkalna staje się bardziej komfortowa.

Dzięki minimalnym kosztom budowy i utrzymania, najmniejszej możliwej wadze i głębokości warstwy gruntu, to rozwiązanie jest doskonałym przykładem nowoczesnego i jednocześnie ekonomicznego budownictwa. Każdy zielony dach ekstensywny jest inny i powinien być zaprojektowany tak, aby dokładnie odpowiadał wymaganiom projektu. Skorzystaj z rozwiązań, które w łatwy sposób zainstalujesz na wszystkich systemach dachowych i hydroizolacyjnych SOPREMA.

dach zielony warstwy

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O DACHACH ZIELONYCH SOPREMA

Zielony tara
- Blog

Zielony taras – wymarzona przestrzeń dzięki rozwiązaniom od SOPREMA

Czy dachy domów i garaży muszą być przestrzeniami, które pozostają niewykorzystane? Dzięki rozwiązaniom SOPREMA można te miejsca przekształcić w tereny zielone. Tworząc np. zielony taras, miejsce wypoczynku i rekreacji dla całej rodziny. SOPREMA postawiła sobie za jeden z celów do zrealizowania „odzyskiwanie” terenów zielonych wykorzystanych pod zabudowę. Z efektów jego osiągnięcia, mogą korzystać dziś wszyscy. Dzięki systemowi TUNDRA PACK, z którym aplikacja dachu zielonego z gotową, ekstensywną formą zazielenienia, staje się wyjątkowo szybka i niezwykle prosta.

Obiekty referencyjne

Obiekty referencyjne, gdzie wykorzystano system dachu zielonego Soprema

DACH ZIELONY EKSTENSYWNY Z SYSTEMAMI SOPREMA

Dachy zielone to przykład nowoczesnego budownictwa. To rozwiązanie, przy którego projektowaniu uwzględnia się zagadnienia architektoniczne, ekologiczne i techniczne. Najprostszą formą takich konstrukcji jest dach ekstensywny. Dach zielony ekstensywny charakteryzuje się minimalnymi kosztami budowy i utrzymania, wagą i głębokością warstwy gruntu. Typowe konstrukcje tego typu zwykle nie są nawadniane, a roślinność składa się z samodzielnych gatunków roślin, dobrze przystosowanych do lokalnych warunków klimatycznych.

Choć prawidłowa nazwa brzmi dach zielony w uprawie ekstensywnej, powszechnie określa się go jako dach zielony ekstensywny. Spotykane alternatywne określenie eco roof wyraźnie podkreśla ekologiczny aspekt dachów ekstensywnych. Dach ekstensywny to najbardziej popularny i najczęściej stosowany w Europie rodzaj dachu zielonego. Przykładowo w Niemczech, gdzie dachy zielone są bardzo popularnym rozwiązaniem, aż 80% z nich stanowią właśnie dachy ekstensywne. Mimo, że są to dachy nieużytkowe, czyli nie są przeznaczone do rekreacji.

Wśród charakterystycznych cech dachu ekstensywnego można wymienić: - miąższość warstwy specjalistycznego substratu od 2 do 20 cm, - drenaż o wysokości najczęściej do ok. 2 cm, - całkowita waga dodatkowego obciążenia wynosi: od 50 kg/m2 w przypadku dachów zielonych jednowarstwowych lub w sytuacji, gdy wykorzystuje się tzw. cienki drenaż bądź tzw. „lekki” substrat, od 70 kg/m2 do 170 kg/m2 w pozostałych przypadkach.

Dzięki niewielkiej masie specjalistycznego substratu, dach zielony ekstensywny nie wymaga dodatkowego wzmacniania konstrukcji obiektu budowlanego. Dobór materiału roślinnego jest warunkowany przez miąższość substratu. Najczęściej stosuje się gatunki roślin z płytkim systemem korzeniowym oraz mało wymagające pod względem pielęgnacyjnymi i odporne na przesuszenie substratu.

CZYM SIĘ WYRÓŻNIA DACH EKSTENSYWNY?

Dach zielony ekstensywny charakteryzuje się płytszą głębokością warstwy podłoża i ma mniejszą wagę w porównaniu do dachów intensywnych. Właśnie ze względu na cienką warstwę podłoża, na dachach ekstensywnych można wykorzystać tylko ograniczone gatunki roślin, w tym trawy, mchy i kilka sukulentów. Głównymi zaletami ekstensywnych systemów dachowych są niskie koszty inwestycyjne oraz wymagania konserwacyjne i wodne w porównaniu z dachami intensywnymi. Co więcej, dach ekstensywny może być montowany na większym nachyleniu, proces jego budowy jest prosty technicznie i nadaje się do dachów wielkogabarytowych. Jednak zarówno wydajność energetyczna, jak i potencjał zarządzania wodami opadowymi ekstensywnych zielonych dachów są stosunkowo niskie.

DACH ZIELONY EKSTENSYWNY – GDZIE SIĘ SPRAWDZI?

Zielony dach ekstensywny może być stosowany zarówno na dachach płaskich, skośnych oraz na większości istniejących typów konstrukcji budowlanych. Systemy SOPRANATURE® można stosować na każdego rodzaju budynkach: biurowych, przemysłowych, mieszkalnych, użyteczności publicznej, w siedliskach zbiorowych lub indywidualnych, o konstrukcji z drewna, stali lub betonu.

DACH EKSTENSYWNY - WARSTWY ROŚLINNE

O tym, czy dach zielony ekstensywny będzie spełniał długoterminowe oczekiwania klientów, w dużej mierze decyduje to, jak zdrowe są rośliny. To z kolei zależy głównie od gatunku roślin. Dach ekstensywny wymaga takich, które poprawiają jakość wody i powietrza oraz wydajność cieplną. Ponadto zastosowana roślinność wpływa na wizualną stronę zielonego dachu. Zapobiega także erozji podłoża oraz stanowi ochronę dla różnych gatunków zwierząt, zwłaszcza stawonogów i ptaków.

Przy doborze roślinności należy brać pod uwagę warunki klimatyczne, takie jak intensywność opadów, wilgotność, wiatr i promieniowanie słoneczne. Ponadto, na gatunki roślin, które można zainstalować, wpływa również skład substratu - zwłaszcza pod względem pH, zasolenia i składników odżywczych.

W ostatnich latach intensywnie pracowano nad identyfikacją odpowiednich gatunków roślin dla dachów ekstensywnych. W oparciu o głębokość gleby, dla dachów zielonych ekstensywnych zdefiniowano następujące gatunki roślin:

  • 0–5 cm: rozchodnik, mchy i porosty,
  • 5–10 cm: krótkie łąki polne, długo rosnące, tolerujące suszę byliny, trawy itp.,
  • 10–20 cm: mieszanka niskich lub średnich bylin, traw i roślin jednorocznych z suchych siedlisk, polnych kwiatów i wytrzymałych podkrzewów.

Zieleń ekstensywna jest jednym z najtrwalszych, a zarazem najtańszych rozwiązań dachu zielonego. Głównie dzięki temu, że w dużej mierze samodzielnie się rozwija i utrzymuje. Dach zielony ekstensywny obsadza się roślinnością charakterem zbliżoną do tej, która naturalnie występuje w surowym klimacie, np. Środkowej Azji. To sprawia, że łatwo dostosowuje się nawet do ekstremalnych warunków klimatycznych i ma dużą zdolność do regeneracji. Dlatego na dachu ekstensywnym najczęściej można spotkać przede wszystkim rozchodniki, rojniki, zioła i trawy sucholubne.

Rozchodniki mają niewielkie rozmiary, nie wymagają więc koszenia i obfitego podlewania. Ponadto mają zdolności higroskopijne, czyli potrafią bezpośrednio pobierać wodę deszczową z powietrza, przez organy inne niż korzeń. Wszystkie te właściwości wykorzystywanych roślin sprawiają, że konserwacja i pielęgnacja dachu zielonego ekstensywnego nie wymaga większego zaangażowania.

DACH EKSTENSYWNY Z SYSTEMEM SOPRANATURE®

Nieustannie słuchając profesjonalistów z branży budowlanej, firma SOPREMA jest uznawana za pioniera w zakresie nowych inicjatyw w zakresie projektowania produktów, które spełniają potrzeby klientów i ułatwiają im pracę. W 1995 roku SOPREMA wprowadziła na rynek nowy system dachowy SOPRANATURE, który przekształca wszelkiego rodzaju dachy w tereny zielone, zachowując jednocześnie ich wodoszczelność. Niezależnie od tego, czy są to systemy modułowe, czy też budowane na miejscu, systemy SOPRANATURE® oferują dużą elastyczność projektowania zielonego dachu, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Nasze systemy zostały zaprojektowane tak, aby spełniały wymagania normatywne i wyzwania środowiskowe panujące w polskim klimacie. Twój dach zielony ekstensywny może powstać przy użyciu następujących systemów:

SYSTEM TUNDRA - to kompozycja sadzonek podobnych do siebie gatunków rozchodnika. Rośliny charakteryzują się dużą zdolnością do regeneracji. Świetnie rozrastają się horyzontalnie, dzięki czemu szczelnie zakrywają powierzchnię dachu. Dach zielony ekstensywny z systemem TUNDRA zapewnia jedno z mniejszych obciążeń dachu (waga systemu w stanie maksymalnego nasiąknięcia wodą wynosi 125 kg/m², a w stanie suchym 75 kg/m²). Pielęgnacja sprowadza się w zasadzie do podlewania – szczególnie podczas suszy – i usuwania chwastów. Rozwiązanie w postaci sadzonek wymaga około 2 lat oczekiwania, aż rośliny się rozrosną. Natychmiastowy efekt zazielenienia gwarantuje natomiast system TUNDRA MATA.

TUNDRA MATA – czyli dach ekstensywny z rolki, to mata wegetacyjna, składająca się głównie z kilku gatunków rozchodnika. Roślin nie trzeba specjalnie sadzić, a jedynie rozwinąć niczym dywan. Dzięki temu, że mata posiada niemal w pełni rozwiniętą strukturę roślinną, ryzyko uszkodzenia roślin przez suszę lub mróz zostaje zdecydowanie ograniczone. Waga systemu w stanie maksymalnego nasiąknięcia wodą wynosi 105 kg/m², a w stanie suchym 70 kg/m². Szczególną cechą systemu TUNDRA MATA jest brak okresu oczekiwania na rozrost, jak ma to miejsce w przypadku sadzonek.

TUNDRA LIGHT - tak jak system TUNDRA MATA, opiera się na macie wegetacyjnej składającej się głównie z różnych gatunków rozchodnika. Dach zielony ekstensywny z systemem TUNDRA LIGHT nie wymaga stosowania dodatkowej warstwy substratu. Wystarczą dwie warstwy specjalnej geowłókniny o wysokiej gramaturze 1000, pełniące funkcję drenażową i kumulacyjną. Rozwiązanie TUNDRA LIGHT jest szybkie i proste w wykonaniu. System idealnie sprawdza się na dużych powierzchniach obiektów magazynowych, hal lub centrów handlowych. Z uwagi na niską wagę – tylko 40 kg/m² przy maksymalnym nasiąknięciu wodą - nadaje się nawet do lekkich konstrukcji, np. z blachy trapezowej.

TUNDRA SKOŚNY – w systemie wykorzystano tę samą matę wegetacyjną, co w przypadku TUNDRA MATA i TUNDRA LIGHT. Dzięki temu, że rośliny znajdują się w rolce i nie trzeba ich specjalnie sadzić, nie osuną się z dachu nawet podczas intensywnych opadów deszczu. Dodatkowo tego typu dach zielony ekstensywny jest chroniony przed osunięciem poprzez wsypanie substratu SOPRAFLOR w specjalną geokratę – SOPRADRAIN GEO. Stosowany pod substrat drenaż SOPRADRAIN PLAT T 150 jest już zintegrowany z włókniną filtracyjną.

TUNDRA PACK – to innowacyjny modułowy dach zielony z gotową ekstensywną formą zazielenienia. Przygotowywany w specjalnych skrzynkach z tworzywa sztucznego, pozwala na szybką i wyjątkowo prostą aplikację. System zawiera w sobie i scala wszystkie podstawowe komponenty dachu zielonego: roślinność, substrat, filtrację i drenaż. Powierzchnia każdego modułu zajmuje 0,217 m2. Waga minimalna systemu w stanie suchym to tylko 10,4 kg/m2, a przy maksymalnym nasiąknięciu wodą tylko 48 kg/m2. Po ułożeniu skrzynek jedna obok drugiej i usunięciu krawędzi ograniczających, powstaje gotowy dach zielony ekstensywny. Wszystkie elementy dostarczamy w całości gotowe do aplikacji.

ZALETY DACHÓW ZIELONYCH SOPRANATURE®

Systemy dachów pokrytych roślinnością SOPRANATURE® zapewniają szereg korzyści - od poprawy wydajności budynku i zwiększenia wartości aktywów po poprawę stanu środowiska. Dzięki temu, że rośliny poprzez wilgoć wydzielaną w postaci pary obniżają temperaturę powietrza w pomieszczeniach znajdujących się pod zielonym dachem, nie ma potrzeby instalowania w nich urządzeń klimatyzacyjnych. System SOPRANATURE® poprawia mikroklimat nie tylko w pomieszczeniach znajdujących się bezpośrednio pod konstrukcją dachu ekstensywnego, ale także w otoczeniu budynku. Rośliny oczyszczają powietrze z różnego rodzaju zanieczyszczeń stałych o charakterze organicznym i mineralnym oraz obniżają stężenie wielu szkodliwych substancji gazowych. Pełnią także funkcję izolacji akustycznej, ponieważ tłumią hałas o co najmniej 8 dB lepiej niż tradycyjne dachy.

Dach zielony ekstensywny odciąża system kanalizacji deszczowej (retencja wody) i ma przy tym wyższą odporność ogniową niż tradycyjny dach. Zwiększa współczynnik izolacji termicznej dachu, chroniąc przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem i wyziębianiem zimą oraz zmniejsza dzienne wahania temperatury. Dach zielony ekstensywny to doskonała ochrona pokrycia dachowego przed wpływem mrozu i promieniami UV. Oprócz poprawy estetyki dachu zmniejsza także ryzyko uszkodzeń pokrycia dachowego, spowodowane np. siłą ssącą wiatru czy uderzeniami gradu. Systemy dachów zielonych SOPRANATURE® zostały sklasyfikowane w zakresie oddziaływania ognia zewnętrznego jako Broof (t1). Są przy tym kompatybilne z systemami dachowymi i hydroizolacyjnymi SOPREMA, w tym m. in. z systemami membran bitumicznych modyfikowanych SBS czy systemami płynnych żywic ALSAN®.

ZAWSZE JEST DOBRA PORA NA DACH EKSTENSYWNY

Systemy SOPRANATURE® można stosować zarówno na obiektach nowych, jak i tych już istniejących. Bardzo dobrą okazją do wykonania tego typu przedsięwzięcia jest renowacja hydroizolacji na starszym budynku. Ponadto dach zielony ekstensywny to inwestycja, która może zdecydowanie podwyższyć standard obiektu. System SOPRANATURE® może być stosowany na remontowanym obiekcie pod warunkiem, że wykonana membrana dachowa jest antykorzenna a wybrane rozwiązanie dopuszcza dodatkowe obciążenie spowodowane przez wagę kompleksu. Masz pytania lub wątpliwości? Skontaktuj się z nami. W SOPREMA zapewniamy wsparcie i dbamy o bezpieczeństwo realizowanych przez naszych klientów projektów.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB