SUBSTRATY DACHOWE SOPRAFLOR, CZYLI SPECJALNE PODŁOŻA DO DACHÓW ZIELONYCH

Zgodnie z wytycznymi FLL tj. Niemieckie Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu, uprawa na dachach zielonych powinna być prowadzona w specjalnie przygotowanych substratach glebowych (substraty dachowe), ponieważ ryzyko zastosowania ziemi z wykopu zamiast substratu jest bardzo duże.

SOPREMA oferuje specjalne substraty dachowe SOPRAFLOR, czyli podłoża na dachy zielone SOPRANATURE®, przeznaczone do zakładania zieleni na dachach.Substraty dachowe SOPRAFLOR można stosować już od grubości ok. 5 cm. Charakteryzują się dużą łatwością odprowadzania nadmiaru wody, są odporne na przemarzanie i wysokie temperatury.

Struktura substratów dachowych SOPRAFLOR należy do bardzo stabilnych, o dużej zawartości części mineralnych. To przede wszystkim w substracie dachowym zachodzi retencja wody, która waha się od 30% do 60% w zależności od składu substratu dachowego i jego chłonności.

Dla warstwy substratu dachowego SOPRAFLOR o wys. 20 cm wartość ta wynosi od 60 l do 120 l na m². Część wody odpływa do drenażu, ale i tak w znacznej mierze wystarcza ona do zaopatrzenia roślin dachu zielonego SOPREMA. Rośliny korzenią się w substracie dachowym, więc zaopatrzenie ich w wodę z warstwy substratu dachowego jest efektywniejsze niż z drenażu.

Substraty glebowe SOPRAFLOR warto stosować również dlatego, że są wymaganym podłożem na dachy zielone. Substraty glebowe muszą mieć dopuszczenie do obrotu wydawane przez Ministerstwo Rolnictwa (Ustawa z 10 lipca 2007 r. o nawozach i nawożeniu – DzU nr 147, poz. 1033). Waga, skład i reakcja substratu dachowego SOPRAFOLOR na zróżnicowane warunki atmosferyczne są doskonale znane lub łatwe do przewidzenia w przeciwieństwie do zwykłej ziemi lub torfu niewiadomego pochodzenia i składu. Takie podłoża mogą wyraźnie zaszkodzić w cyrkulacji wody i negatywnie wpłynąć na wegetację roślin.


Soprema Polska

Zastosowanie substratu dachowego SOPRAFLOR do dachu zielonego SOPREMA w zespole budynków biurowych ENTERPRISE PARK w Krakowie.

ZALETY SUBSTRATÓW DACHOWYCH SOPRAFLOR


  • Dzięki luźnej strukturze substratu dachowego, substraty SOPRAFLOR odciążają system kanalizacji deszczowej.
  • Substraty dachowe SOPRAFLOR do dachów zielonych charakteryzują się dużą retencją wody (duża porowatość elementów składowych).
  • Niska zawartość składników organicznych w substracie dachowym SOPRAFLOR przekłada się wyższą odporność ogniową podłoża na dachy zielone.
  • Występuje obniżone prawdopodobieństwo wyrośnięcia innych roślin (tzw. samosiejek, chwastów) dzięki zastosowanemu składowi i strukturze substratu dachowego SOPRAFLOR.
  • Substraty SOPRALAFLOR są lżejsze od tradycyjnych podłoży na dachy zielone stosowane w ogrodnictwie.
  • Dzięki luźnej strukturze substratu dachowego SOPRAFLOR, zwłaszcza podczas usuwania samosiejek (łatwość usunięcia z korzeniami), pielęgnacja dachu zielonego jest prosta i łatwa.
  • Długotrwałe działanie substratów dachowych SOPRAFLOR, których nie trzeba wymieniać jak zwykłej ziemi w doniczkach. Przy prawidłowym okresowym nawożeniu, substraty dachowe nie wymagają wymiany (nie ma wówczas potrzeby wymiany roślinności)
  • Substraty dachowe SOPRAFLOR są pakowane w łatwe do transportu i aplikacji na dach big-bagi po ok. 1,2 m³ (na życzenie substrat dachowy może być dostarczony luzem lub w workach).

W ofercie dachów zielonych SOPREMA znajdują się trzy rodzaje substratów dachowych do dachów zielonych:

Substrat dachowy ekstensywny SOPRAFLOR E do dachów zielonych ekstensywnych, gdzie znajdują się rośliny o niskich wymaganiach wegetacyjnych tj. rozchodniki (Sedum).

Substrat dachowy ekstensywny SOPRAFLOR PI do dachów zielonych średnio intensywnych i dachów ekstensywnych, gdzie znajdują się rośliny typu łąkowego, ale także rośliny mniej wymagające tj. rozchodniki i zioła.

Substrat dachowy intensywny SORAFLOR I do dachów zielonych intensywnych, gdzie rośliny wymagają odpowiedniej pielęgnacji tj. trawy, krzewy i drzewa.


Szczegółowych informacji na temat rozwiązań systemowych dla dachów zielonych SOPREMA udziela:

Piotr Muszyński
Kierownik Działu Business Development
Product Manager Dachy Zielone
Rzeczoznawca PSZD
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel.+48 609 662 270

Ostatnio zmieniany wtorek, 28 kwiecień 2020 11:26

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB