ZIELONY TARAS – WYMARZONA PRZESTRZEŃ DZIĘKI ROZWIĄZANIOM OD SOPREMA

Dachy domów i garaży to przestrzenie, które zwykle pozostają niewykorzystane. Tymczasem właśnie te miejsca można przekształcić w tereny zielone – np. zielony taras, który może stać się naszym ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji. „Odzyskiwanie” terenów zielonych wykorzystanych pod zabudowę, to jedno z zadań realizowanych przez firmę SOPREMA. Z systemem TUNDRA PACK aplikacja innowacyjnego, modułowego dachu zielonego z gotową, ekstensywną formą zazielenienia, jest niezwykle szybka i wyjątkowo prosta.

 

Każdego roku tysiące specjalistów budowlanych w Polsce i na całym świecie wybierają SOPREMA ze względu na pełną ofertę produktów, które spełniają potrzeby klientów i ułatwiają im pracę. Jednym z takich rozwiązań jest wprowadzony na rynek w 1995 roku nowy system pokryć dachowych SOPRANATURE®, który przekształca wszelkiego rodzaju dachy w tereny zielone, zwykły taras w zielony taras, zachowując przy tym ich hydroizolacyjne właściwości. Dzięki systemowi TUNDRA PACK, dostępnemu w ramach rozwiązań oferowanych w ramach systemów zielonych dachów SOPRANATURE®, z profesjonalnych produktów SOPREMA mogą korzystać nie tylko zawodowcy.

DACHY ZIELONE TUNDRA PACK – 4 W 1

 

Do niedawna zielony dach czy zielony taras dla domów jednorodzinnych wydawały się niedostępnym luksusem. Innowacyjny, modułowy dach zielony, z gotową ekstensywną formą zazielenienia od SOPREMA, stanowi unikatową odpowiedź na ten problem. System TUNDRA PACK to idealne rozwiązanie dla osób chcących zagospodarować swój własny dach zielenią - garaż, dom, altanę itp.

Decydując się na dach zielony, trzeba uwzględnić jego standardową, wielowarstwową konstrukcję, na którą składają się: roślinność, substrat, filtracja i drenaż. Brzmi skomplikowanie? System TUNDRA PACK zawiera w sobie i scala wszystkie te podstawowe komponenty dachu zielonego. Do aplikacji nie potrzeba przy tym specjalistycznego sprzętu, np. dźwigu (nawet w trudno dostępnych miejscach) czy pompy do substratu. Jak to możliwe? Powierzchnia każdego modułu zajmuje 0,217 m2. Waga minimalna systemu w stanie suchym to tylko 10,4 kg/m2, a przy maksymalnym nasiąknięciu wodą - 48 kg/m2.


Soprema modułowy zielony dach TUNDRA PACK

System TUNDRA PACK to idealne rozwiązanie dla osób chcących zagospodarować swój własny dach zielenią - garaż, dom, altanę itp.

 

SOPREMA przygotowała swój dach zielony w specjalnych skrzynkach z tworzywa sztucznego. Dzięki temu wystarczy ułożyć je obok siebie, by otrzymać gotowy dach zielony czy stworzyć zielony taras. Efekt jest natychmiastowy. Równie bezproblemowe jest utrzymanie systemu. Rośliny są już w dużym stopniu rozwinięte, a odpowiednio dobrany substrat i specjalnie zaprojektowana drenażowo-filtracyjna podstawka, gwarantują jego długoletnią żywotność.


Soprema system zielony dach TUNDRA PACK

Modułowy dach zielony TUNDRA PACK jest kompletnym dachem zielonym ekstensywnym, dlatego świetnie nadaje się do każdego dachu

JAKIE ROZWIĄZANIA TECHNOLOGICZNE KRYJE ZIELONY DACH?

 

Mimo, że tym co jako pierwsze rzuca się w oczy, jest wartość wizualna zielonych dachów, nie to jest ich najważniejszą funkcją. Jest nią udział w poprawie funkcjonowania hydrologii obszarów wiejskich i miejskich, a dokładnie - rola w retencjonowaniu wód opadowych na terenach zurbanizowanych. Jak wynika z badań, 2-4 cm zielonego dachu zatrzymuje ok. 40-45% wód opadowych rocznie. Zdaniem niektórych ekspertów, w klimacie umiarkowanym, w porze letniej, redukcja może dochodzić nawet do 100%. Zimą zaś osiąga maksymalnie 50% objętości. Różnice wynikają z odmiennych uwarunkowań badanych obiektów, związanych m.in. z rodzajem konstrukcji, klimatem, porą roku itd. W przypadku systemu TUNDRA PACK maksymalna retencja wody wynosi ok. 25 l/m2.


Soprema zielony dach Sheraton

Architekci z pracowni Bujnowski Architekci zaprojektowali dach zielony w oparciu o modułowy system TUNDRA PACK w Hotelu Four Points by Sheraton w Warszawie

 

Rozwiązanie SOPREMY pozwala także na znaczne oszczędności związane z opłatą za ścieki – w porównaniu z typowym dachem, dach zielony pozwala oddawać do 80% mniej wody do kanalizacji. Pokrycie dachu pod zielenią jest zabezpieczone przed działaniem promieni UV, wysokich temperatur i opadów, co znacznie przedłuża jego żywotność. Ogród na dachu wpływa na efektywność energetyczną budynku, obniżając rachunki za ogrzewanie zimą i klimatyzację latem. Nie bez znaczenia jest także ochrona przed zanieczyszczeniami i hałasem - połączenie warstw gleby i roślin pochłania, odbija i rozprasza fale dźwiękowe.

 

TARASY ZIELONE SOPREMA

 

Coraz więcej osób zaczyna doceniać walory tarasu, traktując go jako salon na świeżym powietrzu. Dzięki rozwiązaniom SOPREMA zielony taras można zaaranżować stylowo i eko jednocześnie - począwszy od izolacji tarasu, po odpowiedni materiał nawierzchni, który nada mu charakteru. Jednocześnie SOPREMA gwarantuje dostawę całego systemu, który będzie zawierał elementy niezbędne do jego poprawnego wykonania: hydroizolacje, termoizolacje SOPRA XPS, kompatybilne płyty tarasowe, donice do nasadzeń roślin CREA oraz wsporniki do montażu.


Soprema system izolacji tarasu

SOPREMA gwarantuje dostawę całego systemu, który będzie zawierał elementy niezbędne do poprawnego wykonania tarasu

 

Nowoczesny zielony taras charakteryzuje się wtapiającym się w otoczenie designem, tworząc spójną całość ze środowiskiem. Płyty tarasowe DALDECOR od SOPREMY, z impregnowanego drewna sosnowego, nie tylko doskonale harmonizują z większością stylów architektonicznych, ale są także odporne na działanie czynników biologicznych, takich jak grzyby i bez uszkodzeń wytrzymują długi kontakt z wodą. Płyty z drewna egzotycznego – PRESTIDALLE z drzewa ipe oraz EXODALLE z massaranduba - nadadzą tarasowi ekskluzywnego charakteru i niezwykłej trwałości. Są to jedne z najtrwalszych gatunków drzew na świecie, o unikatowej kolorystyce i wyjątkowej trwałości.


Soprema taras

Nowoczesny, zielony taras charakteryzuje się wtapiającym się w otoczenie designem, tworząc spójną całość ze środowiskiem

 

W systemach podłóg podniesionych na wspornikach stałych oraz regulowanych, w warunkach ruchu pieszego wykonanie podłogi tarasu z kompozycji płyt drewnianych oraz betonowych lub ceramicznych jest łatwe. Wsporniki tarasowe z SOPREMA, wytrzymują obciążenie jednostkowe do 250 kg, są odporne na ujemne temperatury i mają 10-cio letnią gwarancję. Są one regulowane w zakresie wysokości od 25 mm do 700 mm, a także mają elementy niwelujące nierówności podłoża oraz elementy obniżające hałas.


Soprema wsporniki tarasowe

Wsporniki tarasowe SOPREMA przeznaczone są do podtrzymywania płyt tarasowych wykonanych z drewna, betonu i kamienia na zewnętrznych tarasach, balkonach i innych powierzchniach przeznaczonych do ruchu pieszego

 

ZIELONY TARAS I DACH W ZASIĘGU RĘKI

 

Historia zielonych dachów sięga VI w. p.n.e. W Babilonii powstały wówczas wiszące ogrody królowej Semiramidy. Współczesne konstrukcje dachów zielonych zaczęto projektować w latach dwudziestych XX w., uznając to rozwiązanie za formę zbliżenia człowieka do natury. Zielone dachy to coś więcej niż możliwość realizacji bardziej intensywnej zabudowy, co doceniają komercyjni inwestorzy. Nie tylko pięknie wyglądają, ale mają też wiele zalet, z czego coraz częściej zdają sobie sprawę także osoby prywatne i coraz chętniej tworzą zielone dachy na własnych posesjach.

Warto podkreślić, że system TUNDRA PACK może być zastosowany zarówno dla nowych jak i modernizowanych domów – na dachu o nachyleniu do 15°, uzupełnionym o warstwę antykorzenną. Analogicznie, aranżację zielonego tarasu w systemie SOPREMA można zaplanować i zrealizować w dowolnym czasie.

Dodatkowych informacji na temat zielonych dachów SOPREMA i systemów izolacji tarasów udziela:


Soprema Piotr Muszynski

Piotr Muszyński
Kierownik Działu Business Development
Product Manager Dachy Zielone
Rzeczoznawca PSDZ
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Tel. +48 609 662 270

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 kwiecień 2022 11:14

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB