Soprema Polska

Dachy zielone intensywne

Dach zielony intensywny może zamienić zwykły dach w prawdziwy ogród. Tego typu dachy są zwykle wielofunkcyjne i dostępne dla użytkowników, będąc idealnym miejscem do rekreacji. Stwórz swój wymarzony dach zielony intensywny z systemami SOPRANATURE® od SOPREMA. Nasze systemy zostały zaprojektowane tak, aby sprostać wymogom normatywnym i wyzwaniom środowiskowym, panującym w klimacie charakterystycznym dla niemal każdego zakątka świata. Z nami na Twoim dachu wszystko jest możliwe - od trawników, bylin, krzewów, drzew, po stawy, pergole czy patia.

Dachy Zielone

Sprawdź wszystkie systemy
dachów zielonych SOPREMA.

Zobacz wszystkie
Soprema dachy zielone

POPULARNE SYSTEMY DACHÓW ZIELONYCH

Zobacz najczęściej wybierane systemy dachów zielonych

Popularne produkty SOPREMA

Zobacz produkty cieszące się największą popularnością wśród naszych klientów

Dach zielony intensywny

Dach zielony intensywny, lub inaczej ogród na dachu, obejmuje niemal nieograniczoną liczbę odmian roślin i możliwości aranżacji przestrzeni

Dzięki swojej konstrukcji daje możliwość projektowania i zakładania nawet najbardziej wyszukanych ogrodów. Z SYSTEMEM GREEN – dostępnym w opcji z siewu lub z rolki - stworzenie trawnika użytkowego na dachu nigdy nie było prostsze! Potrzebujesz większej różnorodności zazielenienia? Dach zielony intensywny z SYTEMEM LANDE pozwala przekształcić przestrzeń na dachu w wymarzony krajobraz.

Dach zielony intensywny
Dach zielony intensywny warstwy

Dach zielony intensywny warstwy

Zielony dach intensywny daje możliwość aranżowania na dachu skomplikowanych i wyszukanych ogrodów.

To dlatego, że składa się ze znacznie głębszej warstwy substratu niż dach ekstensywny. Z tych samych powodów konstrukcja pod zielony dach intensywny musi być przystosowana do określonych obciążeń. W zależności od projektu, obciążenie wynosi od 290 do 970 kg/m2. Z koeli od rodzaju i miąższości warstw substratu zależy dobór materiału roślinnego. Mogą to być m.in. trawy, byliny, krzewy czy drzewa.

Dach zielony intensywny zalety

Dach zielony intensywny - zalety tego rozwiązania odnoszą się w równej mierze do aspektów ekonomicznych, ekologicznych i społecznych.

Systemy roślinne SOPRANATURE, kompatybilne z dowolnymi produktami dachowymi i hydroizolacyjnymi SOPREMA, tworzą kompleksowe, ekologiczne rozwiązania, które mają dużo więcej zalet, niż sama poprawa estetyki dachu. Dach zielony intensywny pomaga ograniczyć odpływ wód opadowych, poprawia jakość powietrza i zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Właściwości izolacyjne dachów intensywnych sprawiają, że chronią one przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczeń latem i oziębianiem zimą.

Dach zielony komunikacyjny
Rośliny na dach zielony

Dach zielony intensywny rośliny

Zielony dach intensywny pozwala na bardzo rozbudowaną roślinność. Z uwagi na to, ma też większe wymagania, jeśli chodzi o budowę warstw i pielęgnację zieleni.

W porównaniu z dachami ekstensywnymi, w przypadku których wysokość warstw może wynosić zaledwie 8 cm, zielony dach intensywny wymaga od 23 cm do nawet 150 cm. Stąd wyższe koszty początkowe i utrzymania. Z drugiej strony, ten rodzaj zielonego dachu, pod wieloma względami daje o wiele większe korzyści i możliwości.

Dach intensywny

Dach intensywny z systemami SOPREMA, to gwarancja najwyższej klasy produktów. Optymalna ilość warstw zapewnia idealne utrzymanie roślinności, bez zbędnego obciążenia konstrukcji.

Wszystkie rozwiązania są zoptymalizowane pod względem trwałości, łatwości i kosztów wykonania, dzięki czemu dach intensywny nigdy dotąd nie był tak opłacalny. Poza względami ekonomicznymi stanowi także idealną odpowiedź na wyzwania środowiska, kompensując straty w ekosystemie, spowodowane rozwojem urbanistycznym.

dach zielony warstwy

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
O DACHACH ZIELONYCH SOPREMA

Zielony tara
- Blog

Zielony taras – wymarzona przestrzeń dzięki rozwiązaniom od SOPREMA

Czy dachy domów i garaży muszą być przestrzeniami, które pozostają niewykorzystane? Dzięki rozwiązaniom SOPREMA można te miejsca przekształcić w tereny zielone. Tworząc np. zielony taras, miejsce wypoczynku i rekreacji dla całej rodziny. SOPREMA postawiła sobie za jeden z celów do zrealizowania „odzyskiwanie” terenów zielonych wykorzystanych pod zabudowę. Z efektów jego osiągnięcia, mogą korzystać dziś wszyscy. Dzięki systemowi TUNDRA PACK, z którym aplikacja dachu zielonego z gotową, ekstensywną formą zazielenienia, staje się wyjątkowo szybka i niezwykle prosta.

Obiekty referencyjne

Obiekty referencyjne, gdzie wykorzystano system dachu zielonego Soprema

BEZ KOMPROMISÓW W ZAKRESIE DOSKONAŁOŚCI - DACH ZIELONY INTENSYWNY Z SYSTEMAMI SOPREMA

Dachy to dziś coś więcej niż tylko „elementy funkcjonalne” służące do ochrony konstrukcji budynku. Nadają charakteru poszczególnym budynkom i całym dzielnicom miasta. Ogromną wartość architektoniczno-ekologiczną niesie ze sobą zakładanie zieleni na dachach budynków. Dach zielony intensywny, który zatrzymuje wodę, dostarcza wilgoć do powietrza i tworzy nowe siedlisko dla roślin, zwierząt i ludzi, to rozwiązanie, które oddziałując na środowisko, poprawia mikroklimat i tym samym polepsza jakość życia.

CZYM JEST DACH ZIELONY INTENSYWNY?

Dach zielony intensywny najłatwiej porównać do budowy ogrodu na dachu (stąd alternatywna nazwa „roof garden”). Zazwyczaj tego typu zielone dachy są wielofunkcyjne i dostępne dla użytkowników. Wymagają większego ciężaru i głębszej rozbudowy systemu. Ich konserwacja jest regularna i zależy od projektu krajobrazu oraz wybranego materiału roślinnego. W zależności od głębokości podłoża, w zakresie nasadzenia możliwe jest prawie wszystko. Począwszy od trawników, bylin, po krzewy i drzewa. Dach zielony intensywny pozwala także na obecność takich elementów jak oczka wodne, baseny, pergole, rzeźby ogrodowe czy patia.

Dach zielony w uprawie intensywnej, jak powinno się prawidłowo nazywać dach zielony intensywny, nie bez powodu jest porównywany do ogrodu na dachu. Wynika to wprost z możliwości jego użytkowania w tym charakterze. Tym, co wyróżnia tego rodzaju dachy i jednocześnie stanowi ich największą atrakcję, jest lokalizacja - zwykle nad ostatnią kondygnacją budynku.

DACH ZIELONY INTENSYWNY – SKĄD NAZWA?

Słowo „intensywny” w nazwie rozwiązania, jakim jest dach zielony intensywny, odnosi się w rzeczywistości do nakładu pracy wymaganej do utrzymania tego typu zielonego dachu. Tak jak park czy ogród wymaga regularnej pielęgnacji, także tutaj niezbędne jest podejmowanie podobnych kroków. W przypadku dachów zielonych intensywnych, stopień zaangażowania w pielęgnację zależy od zasadzenia. Prosty trawnik będzie wymagał regularnego koszenia i nawadniania w okresie letnim, podczas gdy zielony dach z dużą ilością drzew i krzewów będzie wymagał oprócz nawadniania także pielęgnacji roślinności.

ZIELONY DACH INTENSYWNY – WARSTWY I KONSTRUKCJA

Dachy zielone intensywne składają się ze znacznie głębszej warstwy substratu niż dachy ekstensywne, co daje znacznie większe możliwości projektowania i zakładania bardziej skomplikowanych i wyszukanych ogrodów. Dlatego konstrukcja pod tego typu dachy zielone musi być przygotowana na przyjmowanie dodatkowych obciążeń. Te – w zależności od projektu –wynoszą od 290 do 970 kg/m2. W niektórych przypadkach nawet do 1500 kg/m2. Na ostateczną wagę dachu intensywnego wpływają rodzaj i miąższość warstwy substratu (zwykle 45 ~ 100 cm), które implikują dobór materiału roślinnego, w tym m.in. traw, bylin, krzewinek, krzewów czy drzew. Przyjmuje się zasadę, że grubość warstwy substratu dla zazielenienia intensywnego musi wynosić nie mniej niż 10% wysokości rośliny.

DACH ZIELONY INTENSYWNY – ROŚLINNOŚĆ

Zieleń intensywna jest bardziej rozbudowana. Szybciej rośnie i - ponieważ obejmuje sadzenie bylin, krzewów, drzew oraz zakładanie trawników - ma większe wymagania. Dzięki temu jednak pozwala zaaranżować na stropie budynku niemal identyczną przestrzeń zieloną, jak ta na gruncie rodzimym. Zróżnicowana roślinność przyciągnie znacznie większą liczbę owadów, co z kolei zwiększy poziom ptactwa w ogrodzie na dachu.

Rośliny sadzone na zielonych dachach intensywnych mają wysokie wymagania pod względem budowy warstw i pielęgnacji. O ile wysokość warstw dla zielonego dachu ekstensywnego może wynosić zaledwie ok. 8 cm, dach zielony intensywny wymaga co najmniej 23 cm, a w skrajnych przypadkach nawet 150 cm. Intensywne zielone dachy to najbardziej wymagająca kategoria wśród konstrukcji dachów zielonych. Dlatego - w porównaniu z dachami ekstensywnymi - dachy zielone intensywne charakteryzują się wyższymi kosztami początkowymi i kosztami utrzymania. Jednak dach zielony intensywny daje także większe korzyści, i to pod wieloma względami.

ZALETY DACHÓW ZIELONYCH W UPRAWIE INTENSYWNEJ

Dach zielony intensywny pozwala na absorpcję cząstek kurzu i innych zanieczyszczeń do 0,5 kg na m2 przy wysokim poziomie podłoża. Rośliny na dachu, będąc dodatkowymi powierzchniami chłonnymi dla wody opadowej, którą retencjonują, biorą czynny udział w poprawie bilansu wodnego terenów zurbanizowanych. W przypadku podłoża o głębokości 900 mm rośliny i warstwy drenażowe mogą wchłonąć do 80% wody opadowej.

Jeśli chodzi o właściwości izolacyjne dachów zielonych, stają się one znacznie bardziej istotne i ekonomiczne w przypadku zielonych dachów intensywnych. Udowodniono, że zwiększają izolacyjność termiczną nawet o 30% pod względem utrzymania chłodu w budynkach latem. Wykazano także, że obniżają temperaturę otoczenia nawet o 2°C w gęsto zaludnionych obszarach miejskich. Nie bez znaczenia są także ich walory w zakresie izolacji akustycznej. Dach zielony intensywny może w niektórych zastosowaniach zmniejszyć hałas nawet o 40 decybeli.

Ogrody na dachach wiążą się także z korzyściami finansowymi dla inwestorów. Poprzez odniesienie atrakcyjności, zwiększają wartość budynków i przyspieszają ich sprzedaż. Dzięki zielonym dachom intensywnym optymalizowany jest obrys budynku, czyli tworzy się go przy użyciu jak najmniejszej możliwej liczby płaszczyzn, co oznacza koniec z marnowaniem przestrzeni w gęsto zaludnionych obszarach. Dach zielony intensywny jest znacznie droższy w instalacji i wymaga znacznie więcej konserwacji niż dach ekstensywny, co prowadzi do wyższych i długoterminowych kosztów eksploatacji. Trzeba jednak pamiętać, że dach intensywny to ogród i tak właśnie należy tego typu dachy traktować.

SYSTEMY SOPREMA - OPŁACALNY ZIELONY DACH INTENSYWNY DOSTOSOWANY DO TWOICH POTRZEB

Marka SOPREMA powstała i wzrasta wokół idei, że jakość, trwałość i niezawodność materiałów musi odpowiadać ambicjom i oczekiwaniom inżynierów. Od ponad 100 lat SOPREMA wykorzystuje więc swoją wiedzę specjalistyczną do opracowywania różnorodnych wysokiej klasy produktów, które spełniają lub przewyższają wszystkie wymagania branży budowlanej. Oferowane systemy dachów zielonych intensywnych SOPRANATURE® - systemy GREEN i LANDE – wpisują się w tę strategię. Oba rozwiązania są odpowiednie dla dachów o nachyleniu 0-5 stopni. Optymalna ilość warstw nie komplikuje systemu SOPRANATURE®, zapewniając idealne utrzymanie roślinności, bez zbytniego obciążenia konstrukcji.

SYSTEM GREEN – ZIELONY DYWAN

Wbrew pozorom, dachy pokryte trawnikiem należą do jednych z bardziej wymagających i jednocześnie najtrudniejszych rodzajów dachów zielonych. Tego typu dach zielony intensywny charakteryzuje się dosyć jednolitym rodzajem zazielenienia, na które składają się różne gatunki traw, głównie gazonowych, o wysokiej odporności i estetyce. Stworzenie trawnika użytkowego na dachu i jego utrzymanie wymaga zastosowania specjalnego substratu intensywnego o wysokim poziomie retencjonowania wody, wysokiej wodoprzepuszczalności oraz dużej pojemności powietrznej.

System GREEN jest dostępny w dwóch opcjach, jeśli chodzi o trawę - z siewu lub z rolki. W pierwszym przypadku grubość warstwy substratu wynosi 23 cm, w drugim – 20 cm. Waga minimalna systemu w stanie suchym to ok. 180 kg/m². Przy maksymalnej retencji wody rzędu 120 l/m², waga systemu osiąga 300 kg/m². Jak każdy trawnik, system GREEN wymaga odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak koszenie czy nawadnianie, zwłaszcza w okresie długotrwałej suszy.

SYSTEM LANDE – LEKKI OGRÓD

Dach zielony intensywny w systemie SOPRANATURE® oprócz krzewów i małych drzewek dodatkowo wykorzystuje roślinność typu trawnik, np. z systemu GREEN. W przypadku tego rozwiązania, ponieważ wymagania roślin są bardzo wysokie, wykonanie trzeba powierzyć profesjonalnej firmie z branży ogrodniczej, a późniejszą eksploatacją – ogrodnikowi. Rośliny zwykle potrzebują odpowiedniej pielęgnacji w postaci cięcia i nawadniania oraz ewentualnego zabezpieczenia w okresie zimowym. Niemniej różnorodność zazielenienia pozwala na niezwykle ciekawe zagospodarowanie przestrzeni dachu oraz tworzenie kompozycji o charakterze krajobrazowym. System - z maksymalną retencję wody od ok. 140 l/m² - odznacza się najwyższym stopniem retencji wody wśród rozwiązań SOPREMA.

Systemy SOPRANATURE® dla zielonych dachów intensywnych to doskonały sposób na tworzenie zrównoważonych rozwiązań zielonych dachów. Promujących bioróżnorodność i przekształcających to, co w przeciwnym razie byłoby zmarnowaną przestrzenią, w obszary użyteczne.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB