Izolacja termiczna

Izolacje termiczne odgrywają bardzo ważne funkcje w nowo powstałych budynkach. Ich poprawny dobór przyczynia się do zmniejszenia strat ciepła, wpływając tym samym na obniżenie kosztów przeznaczanych na ogrzewanie. Co ważniejsze, zapobiegają pojawieniu się niekorzystnych warunków zdrowotnych takich jak powstanie grzybów i pleśni na wewnętrznych powierzchniach przegród w pomieszczeniach.

Nowoczesne materiały termoizolacyjne EPS oraz PIR oferowane przez SOPREMA wyróżniają się nadzwyczaj niskimi współczynnikami przewodzenia ciepła λ, dzięki czemu możliwe jest spełnienie nawet najbardziej rygorystycznych wymagań zawartych w obowiązujących przepisach.

Jak wybrać materiały do izolacji termicznej?

Sukces w izolacji termicznej zależy przede wszystkim od wyboru odpowiednich materiałów izolacyjnych. Obecnie na rynku dostępne są liczne produkty, które różnią się swoimi właściwościami oraz ceną. Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas wyboru materiału izolacyjnego, jest jego współczynnik przewodzenia ciepła. Im niższa wartość tego współczynnika, tym lepsza izolacyjność materiału. Oprócz tego warto również brać pod uwagę takie cechy jak grubość warstwy izolacji, zdolność do pochłaniania wilgoci, trwałość, palność oraz wpływ na środowisko naturalne.

Izolacja termiczna ścian zewnętrznych oraz stropów i dachów

Ściany zewnętrzne są jednym z głównych elementów budynku, przez które dochodzi do utraty ciepła. Dlatego szczególną uwagę należy poświęcić ich izolacji termicznej. W przypadku stropów, izolacja termiczna stosowana jest szczególnie między kondygnacjami oraz nad ostatnią kondygnacją budynku. Dach również mają istotny wpływ na utrzymanie ciepła wewnątrz budynku. Montaż izolacji termicznej na dachu powinien być przemyślany, przede wszystkim ze względu na materiał wykorzystywany do izolacji. Warto sięgnąć tutaj po płyty termoizolacyjne EPS i PIR o licznych zaletach. 

Płyty termoizolacyjne – właściwości i zastosowania

Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnorodnych materiałów przeznaczonych do wykonywania izolacji cieplnych. Jednak to parametry techniczne i właściwości charakteryzujące płyty EPS oraz PIR zdecydowały o ich popularności i powszechnym stosowaniu przy wykonywaniu robót izolacyjnych. Płyty EPS powstają wskutek spieniania granulek polistyrenu i uformowania ich w bloki, z których wycina się docelowej grubości płyty. Płyty PIR wytwarzane są z izocyjanianu, poliolu, a skład chemiczny uzupełniony jest o dodatki w postaci stabilizatorów oraz aktywatorów. Gotowe płyty powstają na skutek połączenia rdzenia PIR z okładziną wykonywaną z różnych materiałów np. aluminium.

Płyty termoizolacyjne EPS i PIR charakteryzuje niska waga, co ułatwia proces transportu oraz montażu. Materiały te nie są podatne na rozwój pleśni, grzybów czy bakterii oraz działanie chemikaliów. Wyróżniają się wysokimi parametrami dotyczącymi wytrzymałości na ściskanie.

W ofercie SOPREMA znajdą Państwo produkty do wykonywania izolacji cieplnych dachów płaskich, skośnych, tarasów i balkonów, a także podłóg na gruncie i stropów międzykondygnacyjnych czy nawet ścian części podziemnych (fundamentowych). Nasze materiały izolacyjne znajdują zastosowanie we wszystkich powszechnych systemach mocowania dachów płaskich.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB