Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dach bezpieczne dla izolacji dachu

Instrukcja instalacji SOPRASOLAR® 

Instrukcja instalacji SOPRASOLAR® FIX EVO TILT

Instalacje fotowoltaiczne montowane na dachach są coraz popularniejszym źródłem energii elektrycznej. Do ich głównych zalet należy wykorzystanie odnawialnej i łatwo dostępnej energii słonecznej, co wpisuje się w ekologiczne podejście i jest korzystne dla środowiska. Panele fotowoltaiczne pozwalają wyprodukować prąd na własny użytek i obniżyć rachunki za energię. By jednak działały prawidłowo przez wiele lat, muszą być prawidłowo zainstalowane na powierzchni dachu płaskiego bądź też stromego. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, firma SOPREMA stworzyła wsporniki dachowe pod panele fotowoltaiczne, które spełniają najwyższe wymagania.

Już od ponad 10 lat zespół odpowiedzialny za rozwój systemów SOPRASOLAR w Europie zajmuje się projektowaniem i wprowadzaniem na rynek kompletnych rozwiązań w celu zapewnienia podwójnej funkcji dachu: ochrony mienia i osób oraz wytwarzania energii. Wszystkie te działania podnoszą radykalnie wartość nieruchomości, a także jej funkcjonalność.

SOPRASOLAR to systemy wsporcze SOPREMA na dachy pod panele fotowoltaiczne obejmujące komplet materiałów potrzebnych do wykonania przekrycia dachu z izolacją termiczną, np. z EPS, PIR lub wełny mineralnej, i z izolacją wodochronną z PVC, TPO lub pap.

Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne na dach

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dach można podzielić na dwie główne kategorie – konstrukcje płaskodachowe oraz konstrukcje do dachów pochyłych. W przypadku dachów płaskich stosuje się najczęściej systemy balastowe, które nie wymagają ingerencji w pokrycie dachu. Dzięki temu instalacja paneli może odbyć się szybko i sprawnie, bez ryzyka uszkodzenia dachu. Natomiast dla dachów pochyłych stosuje się konstrukcje pod panele fotowoltaiczne na dach mocowane do krokwi lub stropodachu. Tego rodzaju rozwiązanie pozwala na stabilne zamocowanie paneli we właściwej pozycji względem słońca.

Wsporniki dachowe do fotowoltaiki

Wsporniki pod panele fotowoltaiczne pełnią bardzo istotną rolę – to od nich zależy, czy instalacja będzie bezpieczna, trwała i efektywna. Systemy wsporcze umożliwiają ustawienie fotoogniw pod optymalnym kątem i stabilne przymocowanie ich do powierzchni dachu bez uszkadzania jego warstw izolacyjnych i wpływu na szczelność. Wsporniki pod panele na dach płaski są szczególnie istotne, ponieważ pozwalają na ich nachylenie i maksymalne wykorzystanie padających na dach promieni słonecznych. Systemy wsporcze SOPRASOLAR są przy tym rozwiązaniem bardzo estetycznym i łatwym w montażu.

Bezpieczeństwo instalacji dzięki wspornikom dachowym do fotowoltaiki

Kolejnym aspektem wartym uwagi jest bezpieczeństwo instalacji. Panele fotowoltaiczne powinny być zamocowane w sposób gwarantujący ich stabilność przez cały okres eksploatacji. Dlatego warto upewnić się, że konstrukcja oraz wsporniki dachowe dachowe do fotowoltaiki są dedykowane do wybranego typu dachu i spełniają wszystkie niezbędne normy oraz wymogi techniczne. Ważne jest również zastosowanie odpowiednich uszczelek, które zapewnią szczelność dachu oraz ochronę przed wilgocią.

Elementy, z których składa się system wsporczy pod panele fotowoltaiczne:

Elementem podstawowym całego systemu jest wspornik SOPRASOLAR FIX EVO. Składa się on z cokołu o regulowanej wysokości wykonanego z poliamidu wzmocnionego włóknem szklanym, który jest od spodu mechanicznie mocowany do kołnierza z:

Wyposażenie wspornika w kołnierz z konkretnej izolacji umożliwia bezpieczną i trwałą instalację paneli fotowoltaicznych z systemem hydroizolacji dachu bez jej perforacji.

Dzięki takiemu rozwiązaniu systemy SOPRASOLAR nie są rozwiązaniami balastowym, ani też nie zachodzi ryzyko mocowania przez hydroizolację. To powoduje, że wsporniki dachowe do fotowoltaiki SOPREMA są wyjątkowo trwałe, bezpieczne i odporne na silny wiatr.

Pozostałe elementy systemu wsporczego SOPRASOLAR to:

Są to akcesoria stanowiące przedłużenie między wspornikami SOPRASOLAR FIX EVO a panelem fotowoltaicznym tworzące kąt nachylenia 10°.

SOPRASOLAR FIX EVO TILT 200 i SOPRASOLAR FIX EVO TILT 45 muszą być używane w połączeniu z BLOKADAMI PRZEDŁUŻAJĄCYMI.

Kolejnym elementem zestawu jest:

SOPRASOLAR FIX EVO UNIVERSAL CLAMP, czyli uniwersalny zacisk, który jest komponentem końcowym SOPRASOLAR FIX EVO TILT 200 i SOPRASOLAR FIX EVO TILT 45. Wymienione produkty wchodzą w skład systemu wsporczego SOPRASOLAR stosowanego pod panele fotowoltaiczne. SOPRASOLAR FIX EVO UNIVERSAL CLAMP służy do bezpośredniego mocowania paneli fotowoltaicznych.

ELEMENTY SKŁADOWE WSPORNIKA POD PANELE FOTOWOLTAICZNE NA DACH PŁASKI:

  • Uniwersalny element mocujący SOPRASOLAR FIX EVO UNIVERSAL CLAMP
  • Przedłużenie 45 mm i 200 mm SOPRASOLAR FIX EVO TILT 200 i SOPRASOLAR FIX EVO TILT 45
  • Blokada
  • Wspornik SOPRASOLAR® FIX EVO kołnierz z PVC/TPO lub papyPobierz prezentację Soprema Soprasolar

DOKUMENTACJA RYSUNKOWA POGLĄDOWA SYSTEMÓW Z SOPRASOLAR (DOSTĘPNA TAKŻE W PLIKACH TYPU .DWG)


SOPRASOLAR DACH BITUMICZNY DWUWARSTWOWY NA BETONIE Z TERMOIZOLACJĄ EPS
SOPRASOLAR DACH BITUMICZNY DWUWARSTWOWY NA BLASZE Z TERMOIZOLACJĄ Z PIR
SOPRASOLAR DACH BITUMICZNY DWUWARSTWOWY NA BLASZE Z TERMOIZOLACJĄ Z WEŁNY MINERALNEJ
SOPRASOLAR DACH COOL ROOF BITUMICZNY DWUWARSTWOWY NA BETONIE Z TERMOIZOLACJĄ PIR
SOPRASOLAR DACH SYNTETYCZNY PVC JEDNOWARSTWOWY NA BLASZE Z TERMOIZOLACJĄ PIR
SOPRASOLAR DACH SYNTETYCZNY PVC JEDNOWARSTWOWY NA BLASZE Z TERMOIZOLACJĄ Z WEŁNY MINERALNEJ
SOPRASOLAR DACH SYNTETYCZNY TPO JEDNOWARSTWOWY NA BLASZE Z TERMOIZOLACJĄ PIR
SOPRASOLAR DACH SYNTETYCZNY TPO JEDNOWARSTWOWY NA BLASZE Z TERMOIZOLACJĄ Z WEŁNY MINERALNEJ
SOPRASOLAR DACH ŻWIROWY BITUMICZNY DWUWARSTWOWY NA BETONIE Z TERMOIZOLACJĄ PIR
SOPRASOLAR ELEMENTY SYSTEMU
SOPRASOLAR WIDOK SYSTEMU

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB