Blog

zielony dach modułowy

Dachy zielone to stosunkowo nowy trend, jeśli chodzi o konstrukcje dachowe w Polsce – bo na północy i zachodzie takie rozwiązanie jest z powodzeniem stosowane od stuleci. Kiedyś zieleńce na dachach pełniły głównie rolę użytkową, działając niczym naturalna izolacja, obecnie pomagają chronić środowisko naturalne, oczyszczać powietrze i podnosić prestiż budynków. Jednym z rodzajów dachów zielonych są dachy modułowe. Co je wyróżnia i jakie mają zalety?

izolacja fundamentu

Prawidłowa hydroizolacja fundamentów jest niezwykle istotna, ponieważ zabezpiecza mury budynku przed wchłanianiem wilgoci z gruntu. Znacząco wydłuża to żywotność całej konstrukcji i chroni przed rozwojem grzybów. By taka izolacja była skuteczna, trzeba wybrać sprawdzony materiał. Na rynku dostępna jest ich cała masa, w dzisiejszym wpisie skupimy się jednak na zaletach membran syntetycznych, które doskonale sprawdzają się w tej wymagającej roli.

most pokryty powłoką bitumiczną

Papy pełnią bardzo ważną funkcję w izolacji mostów, a ich zastosowanie przyczynia się do podniesienia trwałości i wytrzymałości tego typu obiektów. Nic zatem dziwnego, że materiał ten jest chętnie wybierany przez inżynierów do ochrony konstrukcji mostowych przed działaniem wody i wilgoci. Za co dokładnie odpowiadają papy mostowe i czym powinny się charakteryzować? W tym wpisie odpowiemy na te pytania.

hydroizolacja dachu papa

Papy termozgrzewalne można podzielić w zależności od sposobu ich zastosowania. I tak obok pap podkładowych i wierzchniego krycia wyróżniamy papy jednowarstwowe. Jak sama nazwa wskazuje, można je układać pojedynczo – nie potrzebują drugiej warstwy, ponieważ łączą w sobie funkcje pap podkładowych i nawierzchniowych.

rolki papy

Papa samoprzylepna to prawdziwa innowacja w świecie pap podkładowych, nawierzchniowych, jednowarstwowych i paroizolacyjnych. Od spodu pokryta jest warstwą klejącą zabezpieczoną usuwalną folią, dzięki czemu do jej montażu niepotrzebne są dodatkowe narzędzia ani środki takie jak gwoździe, palniki czy lepiki. Układanie papy samoprzylepnej jest szybkie i nieskomplikowane, co przekłada się na dużą oszczędność czasu. Ponadto do jej zalet należy łatwość docinania na potrzebny kształt.

zielony dach centrum handlowego

Czy ogromne powierzchnie dachów płaskich nad centrami handlowymi wyrastającymi jak grzyby po deszczu we wszystkich większych miastach da się wykorzystać praktycznie i z korzyścią dla środowiska? Oczywiście, wystarczy założyć na nich dach zielony! Jednym z modelowych przykładów i wzorów do naśladowania jest tutaj centrum handlowo-usługowe Westfield Arkadia w Warszawie, na którego dachu ułożono aż 27 tysięcy m2 zielonego dachu ekstensywnego TUNDRA z naszej oferty. Jakie zalety ma takie rozwiązanie? 

widok z lotu ptaka na ogród na dachu

Pojęcie terenu biologicznie czynnego (w skrócie TBC) wprowadziło do polskiego ustawodawstwa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Powierzchnię terenu biologicznie czynną zdefiniowano tam jako „grunt rodzimy pokryty roślinnością oraz wodę powierzchniową na działce budowlanej, a także 50% sumy nawierzchni tarasów i stropodachów, urządzonych jako stałe trawniki lub kwietniki na podłożu zapewniającym ich naturalną wegetację, o powierzchni nie mniejszej niż 10 m2”.

montaż papy na drewnianym dachu

Papa na deskowaniu to często spotykane poszycie dachu. Ułożenie papy na deskach przybitych równolegle do krokwi dachu zapewnia znacznie lepszą ochronę całego budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi niż zabezpieczenie folią paroprzepuszczalną przybitą bezpośrednio do krokwi. Pozostaje jednak kwestia wyboru odpowiedniej papy dachowej. W tym wpisie znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

rolki papy dachowej

Pod pojęciem papy podkładowej kryje się szeroka gama materiałów hydroizolacyjnych, które łączy fakt, że stanowią pierwszą warstwę układaną na podłożu – podkład pod kolejne materiały – i nie mogą być stosowane samodzielnie. Papy podkładowe znajdują zastosowanie w konstrukcjach dachów płaskich i stromych, zielonych, użytkowych i nieużytkowych, a także tarasach, balkonach, podłogach na gruncie czy fundamentach. Wszędzie tam pełnią funkcją zabezpieczającą przed przenikaniem wilgoci.

izolowanie fundamentów

Prawidłowa izolacja fundamentów ma ogromne znaczenie, ponieważ nie tylko zabezpiecza budynek przed ucieczką ciepła z wnętrza i zawilgoceniem, ale także wpływa na stateczność całej konstrukcji budynku, a co za tym idzie – jego bezpieczeństwo i trwałość. Jak zatem wykonać izolację ław fundamentowych krok po kroku? Podpowiadamy.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB