Papa dachowa

Papa dachowa asfaltowa to sprawdzony materiał o wszechstronnym zastosowaniu – w zależności od rodzaju służy zarówno do izolacji, jak i pokrycia dachów. Nowoczesne papy dachowe SOPREMA powstają na bazie bitumu modyfikowanego elastomerem SBS, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe, elastyczne. Bez dobrej jakości papy trudno wyobrazić sobie dzisiaj dach – niezależnie od tego, czy jest on płaski, stromy, zielony, w układzie tradycyjnym lub odwróconym..

Rodzaje i zastosowania pap dachowych  SOPREMA

W ofercie SOPREMA znajdują się papy asfaltowe o różnych parametrach i zastosowaniach. Można podzielić je na papy podkładowe, nawierzchniowe, a także antykorzenne – stosowane w systemach dachów zielonych, paroizolacyjne, dylatacyjne, odbijające promieniowanie słoneczne i inne. Produkowane przez SOPREMA papy dachowe asfaltowe różnią się także sposobem montażu. To, co je łączy, to wysoka jakość wykonania, pozytywny wynik rygorystycznych testów w naszych laboratoriach, trwałość, szczelność, niska masa i zgodność z obowiązującymi normami. Ponadto nasze papy nie zawierają substancji niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska naturalnego. Wszystko to sprawia, że każdy inwestor znajdzie u nas papę dachową idealnie wpisującą się w każdy projekt.

Papy asfaltowe wyróżnia podniesiona odporność na działanie wody i wilgoci, co jest szczególnie ważne w przypadku dachów płaskich, narażonych na zaleganie wody deszczowej czy śniegu w większym stopniu niż na dachach stromych. Niestraszne im również skrajne temperatury (mrozy i upały), intensywne nasłonecznienie i duże obciążenie w przypadku dachów zielonych czy użytkowych. Prawidłowo położone, papy dachowe nie tracą swoich właściwości przez wiele lat, a ponadto nie wymagają konserwacji.

Papy asfaltowe podkładowe i wierzchniego krycia

Ze względu na zastosowanie papy asfaltowe dzielą się na:

  • podkładowe – używane jako spodnie warstwy w wielowarstwowych pokryciach dachowych i dachowych systemach hydroizolacyjnych, w tym pod ciężkim zabezpieczeniem powierzchni i w dachach zielonych, a także pod gonty bitumiczne, dachówki i blachodachówki. Stosuje się je zarówno w dachach płaskich, jak i stromych;
  • nawierzchniowe – stanowią ostatnią warstwę pokrycia dachowego, przede wszystkim na dachach płaskich. Ich wierzchnia strona jest pokryta estetyczną posypką z łupka mineralnego dostępną w różnych wersjach kolorystycznych lub białą refleksyjną folią, która odbija promienie słoneczne, obniżając w ten sposób temperaturę powierzchni (chłodny dach).

Sposoby montażu dachowych pap asfaltowych

Szeroki wybór pap dachowych asfaltowych sygnowanych marką SOPREMA zapewnia kilka opcji montażu, zarówno tradycyjnych, jak i najbardziej zaawansowanych technologicznie. W ofercie znajdują się:

  • papy asfaltowe do mocowania mechanicznego – przy użyciu łączników mechanicznych;
  • papy asfaltowe termozgrzewalne – przystosowane do całopowierzchniowego zgrzewania, ich spodnia strona zabezpieczona jest folią termotopliwą, która pod wpływem oddziaływania gorącego powietrza ulega przetopieniu;
  • papy asfaltowe samoprzylepne – ich spodnia strona pokryta jest warstwą samoprzylepną zabezpieczoną folią, którą wystarczy usunąć w celu zamocowania papy do podłoża.

Niektóre z pap SOPREMA są przystosowane do więcej niż jednego rodzaju montażu – mechanicznego i zgrzewania. Natomiast papy podkładowe mogą być termozgrzewalne z obu stron bądź z jednej strony samoprzylepne, a z drugiej pokryte folią termotopliwą. Większość pap asfaltowych podkładowych mocowanych mechanicznie jest pokryta piaskiem od spodniej strony, a na wierzchniej stronie – folią termotopliwą.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB