CONTROLIT - Nowoczesny system badania szczelności dachu

Opatentowane materiały CONTROLIT to specjalne przewodzące podkłady do testowania ELD (Electronic Leak Detection – metoda elektrooporowa sprawdzania nieszczelności na dachu) dla dachów, basenów i inżynierii lądowej. Głównym celem CONTROLIT jest przygotowanie powierzchni hydroizolacyjnej do testów i możliwość znalezienia nawet najmniejszych uszkodzeń, zanim pojawi się rzeczywista nieszczelność. Dlatego dzięki zastosowaniu tego proaktywnego rozwiązania można przedłużyć cykl życia konstrukcji hydroizolacyjnej, utrzymać wydajność energetyczną oraz zaoszczędzić wiele czasu i środków na usuwanie uszkodzeń.

CONTROLIT posiada różne rodzaje materiałów, które są stosowane w zależności od rodzaju materiału hydroizolacyjnego. CONTROLIT może być stosowany w połączeniu z każdą nieprzewodzącą membraną hydroizolacyjną, na przykład itumem, TPO lub PVC. Można go stosować w systemach mocowanych mechanicznie, balastowych, klejonych lub termozgrzewalnych. Controlit jest układany na powierzchni z zakładem o szerokości 10 cm. Warstwa hydroizolacyjna musi mieć bezpośredni kontakt z podkładem Controlit.

Główne i unikalne cechy produktów CONTROLIT w porównaniu z produktami zastępczymi to: tkane i impregnowane tkaniny z włókna szklanego, pokryte w nanotechnologii cząstkami stali nierdzewnej, Opór elektryczny <1000 ohm="" m="" sup="">2, Odporność ogniowa: A2-s1-d0 (EN13501-1:2007+A1:200-9), Wytrzymałość na rozciąganie: Osnowa 2500 N/5cm, Działka 2000 N/5cm (EN ISO 13934 1).

  • Controlit GS – warstwa przewodząca z tkaniny szklanej pod bitumiczne membrany hydroizolacyjne
  • Controlit GS Single Ply warstwa przewodząca z tkaniny szklanej dla syntetycznych membran hydroizolacyjnych (PVC oraz TPO)
  • Controlit GSP warstwa przewodząca z tkaniny szklanej dla syntetycznych membran basenowych (PVC)
  • Controlit PK 300g/m2 warstwa przewodząca z geowłókniny PES dla syntetycznych membran hydroizolacyjnych (PVC&TPO)

Wyniki badań w laboratorium Uniwersytetu Technicznego na Łotwie potwierdziły, że warstwy przewodzące Controlit są stabilnym i długotrwałym przewodnikiem elektrycznym.

Soprema Controlit
https://controlitfactory.eu/downloads

Jako fabryka Controlit, SIA wraz z naszymi lokalnymi partnerami w każdym kraju zawsze staramy się pomagać i wspierać wszystkie zaangażowane strony w projektach, przygotowaliśmy różne rysunki i specyfikacje, aby pomóc zapewnić budynkom długoterminową efektywność energetyczną i zrównoważony rozwój.

"Lokalizacja nieszczelności na podstawie przewodności elektrycznej wymaga, aby materiał warstwy elektroprzewodzącej znajdował się bezpośrednio pod membraną był wystarczająco przewodzący dla zastosowanej metody badania.

W większości przypadków, podłoże betonowe jest wystarczająco przewodzące, aby umożliwić zastosowanie tej metody. W niektórych grupach produktowych membran hydroizolacyjnych, gdzie podłoże jest nieprzewodzące, może być możliwe zainstalowanie materiału przewodzącego bezpośrednio pod membraną, aby ułatwić testowanie"

ASTM International logo

Wykrywanie nieszczelności dachów płaskich - klucz do ich trwałości i bezpieczeństwa

Dachy płaskie cieszą się coraz większą popularnością zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Ich estetyka oraz funkcjonalność sprawiają, że stanowią atrakcyjne rozwiązanie architektoniczne. Jednak ze względu na swoją konstrukcję, dachy płaskie są bardziej narażone na powstawanie nieszczelności wynikających z uszkodzeń membrany hydroizolacyjnej. Niezwykle ważne jest więc wykrywanie nieszczelności dachów płaskich, które pozwala zapobiec eskalacji problemów wynikających z nieszczelności.

Badanie szczelności dachu płaskiego

Nieszczelności dachu mogą powodować poważne problemy, takie jak przecieki, wilgoć, a nawet uszkodzenia konstrukcyjne. Dlatego niezwykle istotne jest sprawdzenie jakości wykonania systemów izolacji dachów, co można zrealizować przy pomocy innowacyjnej metody elektrooporowej (ELD). Metoda Electronic Leak Detection pozwala skontrolować powierzchnie hydroizolacyjne na dachu za pomocą dwóch głównych technik. Ogólna zasada działania tej metody opiera się na wykorzystaniu przewodzącego podłoża umieszczonego bezpośrednio pod warstwą hydroizolacji. Kluczowy aspekt badania szczelności dachu płaskiego to stworzenie przewodzącego pola elektronicznego nad pokryciem dachowym i/lub membraną wodoszczelną, uziemienie urządzeń testowych do struktury warstw dachowych oraz zastosowanie nieprzewodzącej membrany działającej jako izolator.

Główne metody sprawdzania nieszczelności dachu (ELD) według norm ASTM D7877-14; D8231

Przez Karlis Senhofs Controlit Factory SIA

Istnieją 2 główne metody ELD (Electronic Leak Detection – metoda elektrooporowa sprawdzania nieszczelności na dachu), za pomocą których można skontrolować powierzchnie hydroizolacyjne, a wspólną rzeczą dla ich działania jest posiadanie przewodzącego podłoża, bezpośrednio pod warstwą hydroizolacji. Zasadniczo metoda ELD polega na wytworzeniu przewodzącego pola elektronicznego nad pokryciem dachowym i/lub membrany wodoszczelnej, uziemienie urządzeń testowych do struktury warstw dachowych i posiadanie nieprzewodzącej membrany działającej jako izolator. Jeśli nastąpiło uszkodzenie powierzchni membrany hydroizolacyjnej, pole elektroniczne zaczyna przewodzić prąd do punktu kontrolnego.

Metoda ELD wysokiego napięcia (sucha)

Metoda ELD niskiego napięcia/odwzorowania wektora pola elektrycznego (mokra)

Metoda badania pod wysokim napięciem (ELD metoda elektrooporowa sprawdzania nieszczelności na dachu) z warstwą przewodzącą Controlit przeznaczona jest do badania nieprzewodzących elektrycznie membran hydroizolacyjnych - skanowane mogą być gołe powierzchnie dachu, powierzchnie poziome i pionowe, a także skomplikowane połączenia.

https:://www.youtube.com/watch?v=zA12AgJOPR4

Warstwa przewodząca Controlit spełnia funkcję podłoża przewodzącego pod membraną hydroizolacyjną, co jest warunkiem koniecznym do pomyślnego przeprowadzenia próby wysokonapięciowej ELD. Urządzenia skanujące ELD przeznaczone do skanowania testowego muszą być podłączone do styku przyłączeniowego Controlit i uziemione (należy postępować zgodnie z instrukcją obsługi urządzeń skanujących).

W miarę gromadzenia informacji o kolejnych projektach, w których zastosowano CONTROLIT, zbieramy również referencje od Klientów i stron zaangażowanych w te projekty.

Greenergy Data Centre, Tallinn, Estonia
"...Pozwala to uniknąć znacznie poważniejszych i droższych problemów oraz przedłuża żywotność dachu, Co ważniejsze, rozwiązanie to pomaga chronić podstawową wartość, która znajduje się pod dachem! Biorąc pod uwagę, że po wykonaniu dachu wykonuje się na nim wiele różnych innych prac, jest dla nas bardzo ważne, aby po tak dużym ruchu ludzi na dachu, został on dokładnie sprawdzony i wyeliminowane zostały wszystkie potencjalne problemy, Dlatego planujemy kontynuować konserwacje dachu zgodnie z najlepszymi wytycznymi również w przyszłości."
Kert Evert
Co-Founder / CDO

QCentrum biznesowe Quadrum, Wilno, Litwa
"...Rozwiązanie Controlit zostało zainstalowane na działających zielonych dachach w południowym budynku centrum biznesowego. Dzięki zastosowaniu tej technologii mogliśmy kontrolować jakość hydroizolacji dachu w czasie budowy i znaleźć nawet najmniejsze uszkodzenia, naprawić je i mieć pewność, że dach jest szczelnie zamknięty. System Controlit zamierzamy wykorzystywać również w okresie eksploatacji budynku. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego nowego rozwiązania i chętnie skorzystalibyśmy z niego ponownie!"
Gediminas Kazlauskas
Kierownik projektu

Basen, Valmiera, Łotwa
"...Pracując nad projektem Kompleks basenów w Valmierze bardzo doceniliśmy elektrycznie przewodzący podkład Controlit, ponieważ dzięki niemu mogliśmy bardzo łatwo i szybko sprawdzić jakość wodoszczelności hydroizolacji podczas procesu budowy obiektu. Dodatkowo chcielibyśmy podkreślić wyjątkowość materiału, który. Pozwala na bardzo dokładne znalezienie wad i uszkodzeń dachu w trakcie eksploatacji budynku. Opinia o produkcie i usługach Fabryki Controlit, SIA urosła do dość wysokiej i zdecydowanie polecamy Controlit do Państwa projektów."
Artūrs Scurs
Technical Director (supervisor)

DETALE PROJEKTOWE DO POBRANIA


CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY DWUWARSTWOWY DACH ZIELONY KONEKTOR PRZYLACZENIOWY
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY DWUWARSTWOWY DACH ZIELONY PRZEKROJ SYSTEMU
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY DWUWARSTWOWY DACH ZIELONY WYWINIECIE NA ATTYKE Z WARSTWA CONTROLITU NA PIONIE
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY DWUWARSTWOWY DACH ZIELONY WYWINIECIE NA SCIANE
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY DWUWARSTWOWY TARAS NA WSPORNIKACH PRZEKROJ SYSTEMU
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE KONEKTOR PRZYLACZENIOWY
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE PRZEBICIE PRZEZ RURE KOMINEK WENTYLACYJNY
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE PRZEKROJ SYSTEMU
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE WYWINIECIE NA ATTYKE
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE WYWINIECIE NA ATTYKE WYSOKA
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE WYWINIECIE NA ATTYKE Z WARSTWA CONTROLITU NA PIONIE
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. NA BETONIE WYWINIECIE NA SCIANE
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH. WPUST DACHOWY
CONTROLIT UKLAD BITUMICZNY MOC. MECH NA BLASZE PRZEKROJ SYSTEMU
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE KONEKTOR PRZYLACZENIOWY
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE PRZEBICIE PRZEZ RURE KOMINEK WENTYLACYJNY
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE PRZEKROJ SYSTEMU
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE WYWINIECIE NA ATTYE BEZ WARSTWY CONTROLITU NA PIONIE
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE WYWINIECIE NA ATTYKE Z KONEKTOREM PRZYLACZENIOWYM
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE WYWINIECIE NA ATTYKE Z WARSTWA CONTROLITU NA PIONIE
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BETONIE WYWINIECIE NA SCIANE
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY NA BLASZE PRZEKROJ SYSTEMU
CONTROLIT UKLAD SYNTETYCZNY JEDNOWARSTWOWY WPUST DACHOWY

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB