Papy pełnią bardzo ważną funkcję w izolacji mostów, a ich zastosowanie przyczynia się do podniesienia trwałości i wytrzymałości tego typu obiektów. Nic zatem dziwnego, że materiał ten jest chętnie wybierany przez inżynierów do ochrony konstrukcji mostowych przed działaniem wody i wilgoci. Za co dokładnie odpowiadają papy mostowe i czym powinny się charakteryzować? W tym wpisie odpowiemy na te pytania.

Jaką rolę pełnią papy na obiektach mostowych? 

Podstawową rolą pap mostowych jest izolacja przeciwwodna całej konstrukcji. Dobrze wykonana, zdecydowanie podnosi jakość, czas eksploatacji i odporność na korozję mostów różnego typu. Hydroizolacja obiektów mostowych musi być jednak nie tylko w pełni wodoszczelna, ale również wyjątkowo trwała, dobrze przymocowana do płyty mostowej i nawierzchni (nie może się przesuwać), odporna na obciążenia dynamiczne i związane z wylewaniem gorącego asfaltu. Jak się okazuje, papy podkładowe termozgrzewalne idealnie wpisują się w powyższe wymagania, dlatego stanowią najpopularniejszy rodzaj izolacji przeciwwodnej w inżynierii mostowej.

Papy zgrzewa się bezpośrednio do zagruntowanego roztworem asfaltowym podłoża – w przypadku wysokiej jakości pap termozgrzewalnych wystarczy już jedna warstwa. By taka izolacja dobrze pełniła swoją rolę, musi być ułożona starannie, na suchym podłożu i w odpowiedniej temperaturze (powyżej 5 stopni Celsjusza).

Co wyróżnia papy mostowe z naszej oferty? 

Papy muszą wyróżniać się szeregiem ważnych cech, dzięki którym ich użycie na mostach i wiaduktach jest korzystne. Wszystkie papy mostowe z naszej oferty są zatem:

  • wodoszczelne;
  • mocne i wytrzymałe;
  • łatwe w montażu;
  • giętkie nawet w bardzo niskich temperaturach (-25°C);
  • odporne na układanie mieszanki mineralno-asfaltowej.

Papy mostowe z serii PERFORMA sprawdzają się doskonale nie tylko na mostach i wiaduktach, ale również na parkingach i w innych systemach wodochronnych pod ciężkie zabezpieczenie powierzchni.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB