Papa na deskowaniu to często spotykane poszycie dachu. Ułożenie papy na deskach przybitych równolegle do krokwi dachu zapewnia znacznie lepszą ochronę całego budynku przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi niż zabezpieczenie folią paroprzepuszczalną przybitą bezpośrednio do krokwi. Pozostaje jednak kwestia wyboru odpowiedniej papy dachowej. W tym wpisie znajdziesz kilka praktycznych wskazówek.

Rodzaje pap polecanych na poszycie dachu 

Papa stanowi barierę przeciwwilgociową – by była skuteczna w każdych warunkach pogodowych, warto wybrać wysokiej jakości papy z bitumu modyfikowanego SBS, które są trwałe, elastyczne i odporne na uszkodzenia. Poszycie wykończone taką papą może spokojnie wytrzymać nawet kilka lat, chroniąc dom do momentu ułożenia ostatecznego pokrycia, np. dachówek. W takim przypadku zaleca się ułożenie dwóch warstw papy dachowej: podkładową i wierzchniego krycia. Układa się je na krzyż – pierwszą równolegle, a drugą prostopadle do okapu. Taki sposób zapewnia najwyższą trwałość i odporność na przeciekanie.

Przy wyborze papy na deskowanie trzeba także zwrócić uwagę na jej ciężar. Powinien być on dostosowany do przekroju krokwi i rodzaju deskowania. Papy termozgrzewalne są zwykle cięższe niż tradycyjne, ale charakteryzują się lepszą wytrzymałością mechaniczną.

Czy papę termozgrzewalną można mocować bezpośrednio na deskowaniu? 

Jakie zasady rządzą układaniem papy na deskowaniu? Zasadniczo pierwszą warstwę mocuje się mechanicznie, czyli przybija za pomocą tak zwanych papików, których długość powinna być równa grubości desek. Droższą, ale wygodną w montażu alternatywą są papy samoprzylepne. Papy podkładowej nie powinno się zgrzewać do drewnianego podłoża ze względu na ryzyko pożaru, dlatego papy termozgrzewalne stosuje się w roli pap nawierzchniowych. Po ułożeniu pierwszej warstwy i wykończeniu komina czy murów blachą ocynkowaną papę wierzchniego krycia klei się na ciepło do papy podkładowej.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB