Wraz z popularnością dachów zielonych rośnie zapotrzebowanie na wysokiej jakości papy antykorzenne – niezbędny element „wiszącego ogrodu”, który decyduje o trwałości całej konstrukcji. Co wyróżnia tego rodzaju papy na tle innych? Czemu zawdzięczają one swoje właściwości uniemożliwiające przerastanie korzeni? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym wpisie.

Z czego produkuje się papy antykorzenne? 

Papy antykorzenne to papy wierzchniego krycia układane bezpośrednio na papach podkładowych, stanowiących warstwę hydroizolacyjną dachu zielonego. Produkuje się je z bitumu modyfikowanego elastomerem SBS otaczającego osnowę wykonaną z włókniny poliestrowej nietkanej. Papy mogą być zgrzewalne do podłoża – wówczas na części spodniej znajduje się folia termotopliwa. Część wierzchnia jest natomiast pokryta posypką mineralną.

Tym, co wyróżnia papy antykorzenne, jest zawartość w masie bitumicznej substancji chemicznych zapobiegających przerastaniu korzeni (alternatywą dla nich są miedziane wkładki). Ich działanie polega na tym, że korzenie, zamiast rosnąć w dół, zawijają się do góry albo gniją, nie niszcząc materiału. Papy muszą spełniać wymagania normy PN-EN 13948 określającej odporność na przebicie przez korzenie roślin, co potwierdza badanie metodą FLL, czyli niemieckiego Stowarzyszenia Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu.

Zastosowanie pap antykorzennych w dachach zielonych 

Dlaczego obecność papy antykorzennej jest kluczowa dla trwałości dachu zielonego? Wystarczy wspomnieć, że korzenie perzu mogą przebić się przez 2,5 m betonu! Przerastające korzenie są najbardziej szkodliwe dla hydroizolacji – dziurawiąc ją, sprawiają, że traci swoją szczelność, a woda przedostaje się do stropu: dach zaczyna przeciekać. By uniknąć tego scenariusza, warto więc wybrać wysokiej jakości papę antykorzenną renomowanego producenta.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB