Dachy zielone kojarzą się dzisiaj głównie z płaskimi dachami. Wydaje się oczywiste, że sadzenie i pielęgnacja roślinności są znacznie prostsze, gdy nachylenie podłoża jest minimalne. Wystarczy jednak przypomnieć sobie siedziby hobbitów lub zerknąć na zdjęcia islandzkich domków torfowych, by uzmysłowić sobie, że zazielenić można z powodzeniem również całkiem strome powierzchnie dachowe. Jak to zrobić i jakie warunki trzeba spełnić, by zielony dach był trwały, bezpieczny i estetyczny?

Eco roof a dachy strome – jakie warunki należy spełnić?

Na początku trzeba podkreślić, że na dachu spadzistym nie zakłada się ogrodów, czyli użytkowych dachów zielonych intensywnych. Korzystanie z nich i pielęgnacja roślin byłyby bowiem niebezpieczne dla użytkowników, ponadto ciężkie warstwy tego typu pokrycia trudno uchronić przed osuwaniem się. Nie oznacza to jednak, że w przypadku dachów skośnych należy zrezygnować z idei zazielenienia – na szczęście dobrze sprawdzają się na nich dachy zielone ekstensywne (eco roof).

Zazielenienie dachów stromych jest bardziej skomplikowane niż w przypadku dachów płaskich. Oto najważniejsze wymogi, które muszą zostać spełnione:

  • kąt nachylenia dachu nie powinien przekraczać 45 stopni;
  • grubość warstw i ich masę trzeba dopasować do nośności konstrukcji;
  • substrat i roślinność należy dobrze zabezpieczyć przed osuwaniem;
  • konieczny jest odpowiedni drenaż – z dachu stromego woda spływa szybciej niż z płaskiego;
  • zapewnienie bezpiecznego dostępu do powierzchni dachu – potrzebne do pielęgnacji roślin.

Zaprojektowanie dachu zielonego spadzistego powierza się doświadczonym konstruktorom, którzy wezmą pod uwagę konstrukcję dachu i stopień jego nachylenia, ciężar, liczbę warstw i rodzaj roślinności. Trzeba pamiętać, że strome połacie, zwłaszcza od strony południowej, to duże wyzwanie dla roślin narażonych w lecie na intensywne działanie słońca. Z kolei na dachach wystawionych na silne wiatry zaleca się założenie siatki ponad warstwą substratu, która zapobiegnie jego „wywiewaniu”.

Dach zielony skośny – nasza propozycja

Wiedząc o tym, jakie wyzwanie stanowi zazielenienie spadzistego dachu, w SOPREMA stworzyliśmy gotowy system TUNDRA SKOŚNY. Jest on przeznaczony do połaci dachowych o nachyleniu od 5 do 25 stopni. Zaprojektowaliśmy go tak, by był w pełni zabezpieczony przed osunięciem – temu celowi służy zastosowanie geokraty utrzymującej substrat w miejscu oraz połączonej z nią za pomocą zacisków siatki. Również użycie maty wegetacyjnej z gotową roślinnością eliminujące ryzyko zsuwania po intensywnych opadach deszczu.

Pielęgnacja roślin na dachu stromym jest siłą rzeczy trudna, dlatego postawiliśmy na gatunki o bardzo niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, czyli rozchodniki. Dbanie o nie ogranicza się do usuwania chwastów dwa razy w roku i ewentualnego podlania podczas długich okresów suszy. Dodatkową zaletą tego systemu jest jego prosty i szybki montaż. W ten sposób założenie zieleńca na skośnym dachu stało się dostępne na wyciągnięcie ręki.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB