Izolacja dachu płaskiego w praktyce – materiały i układ warstw

Płaskie dachy wracają do łask! Tego typu pokrycia mają wiele zalet – łatwo dostosować je do bryły budynku, zapewniają większą powierzchnię użytkową poddasza, są odporne na wichury i dają szerokie pole do popisu w kwestii ich aranżacji. Na płaskim dachu można stworzyć przestrzeń wypoczynkową, a także modny i praktyczny zielony ogród. Stropodachy są zatem bardzo funkcjonalne, ale pod jednym warunkiem: muszą być dobrze zaizolowane, by zapobiec uciekaniu ciepła z wnętrza domu, a także stanowić szczelną barierę chroniącą przed wodą i wilgocią, zimnem i upałem oraz redukującą dochodzące z zewnątrz dźwięki. Jakie materiały zagwarantują wspomniany efekt i w jaki sposób przebiega izolowanie dachu płaskiego? Sprawdzimy to w dzisiejszym wpisie.

Materiały używane do izolacji dachu płaskiego 

Do niedawna dachy płaskie nie cieszyły się dobrą opinią, ponieważ kojarzono je głównie z topornym budownictwem epoki PRL-u. Co ciekawe, do lat 80. nie izolowano ich wcale, wierząc, że rolę termoizolatora z powodzeniem spełni pustka powietrzna. Na szczęście to przekonanie już dawno odeszło do lamusa, a na nowoczesnych stropodachach wykonuje się skuteczną paro-, hydro- i termoizolację z użyciem zaawansowanych technologicznie materiałów, dzięki czemu są szczelne, trwałe i służą przez długie lata.

Wśród materiałów używanych do izolacji dachu płaskiego trzeba wymienić:

  • papy termozgrzewalne;
  • folie paroizolacyjne;
  • membrany syntetyczne;
  • twarde wełny szklane lub skalne;
  • styropian EPS (styropapa);
  • warstwę roślinną (zielony dach).

Jak krok po kroku zaizolować dach?

Dach płaski skład się z kilku warstw, a każda z nich pełni inną rolę. Zasadniczo spotyka się dwie konstrukcje: tradycyjną i odwróconą. W tej pierwszej najniżej układa się warstwę paroizolacji, np. z papy podkładowej lub folii polietylenowej, na niej warstwę termoizolacyjną wykonaną z płyt polistyrenowych lub twardej wełny, a całość zabezpiecza od góry hydroizolacja w postaci papy nawierzchniowej zgrzewalnej. W takim układzie trzeba zadbać o odpowiednią wentylację i elementy odwadniające oraz zapewnić niewielki spadek dachu umożliwiający sprawny odpływ wody.

Coraz częściej inwestorzy decydują się na dachy płaskie odwrócone, w których hydroizolacja (papa podkładowa, np. SBS) znajduje się bezpośrednio na konstrukcji żelbetowej lub blasze trapezowej. Drugą warstwę stanowi materiał ociepleniowy – dobrze sprawdzają się tutaj wytrzymałe i odporne na zawilgocienie płyty z polistyrenu ekstrudowanego lub płyty PIR. Nawierzchnię tworzy warstwa żwiru, betonowe płytki lub też substrat i zasadzone w nim rośliny, oddzielone od termoizolacji warstwą filtracyjną wykonaną z geowłókniny. Tego typu dach można wykorzystać jako przestrzeń wypoczynkową lub rekreacyjną – taras albo ogród. Odpowiednio dobrana roślinność tworzy naturalną warstwę izolacyjną, pochłaniając wodę i hałas oraz obniżając temperaturę otoczenia w czasie upałów, a przy okazji oczyszcza powietrze.

Do efektywnej, a przy tym prostej w montażu izolacji dachów płaskich polecamy także gotowe systemy dachów jedno- lub dwuwarstwowych produkowane przez Soprema Polska, które wystarczy ułożyć na konstrukcji dachu, np. podłożu betonowym, drewnianym lub blasze trapezowej.

Przygotowanie podłoża

Przed przystąpieniem do właściwej izolacji, niezwykle istotne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powierzchnia dachu musi być czysta, sucha i wolna od wszelkich zanieczyszczeń oraz nierówności. Wszelkie pęknięcia czy ubytki należy naprawić, aby zapewnić równomierne przyleganie warstw izolacyjnych. W przypadku dachów remontowanych, konieczne może być usunięcie starej izolacji oraz dokładne sprawdzenie stanu konstrukcji nośnej. Dopiero po wykonaniu tych czynności można przystąpić do układania kolejnych warstw izolacyjnych.

Montaż warstwy paroizolacyjnej

Pierwszym krokiem w procesie izolacji dachu płaskiego jest montaż warstwy paroizolacyjnej. Jej zadaniem jest zapobieganie przenikaniu pary wodnej z wnętrza budynku do warstw izolacyjnych, co mogłoby prowadzić do ich zawilgocenia i utraty właściwości izolacyjnych. Do tego celu najczęściej używa się folii paroizolacyjnych lub papy podkładowej. Materiał ten należy układać z zachowaniem odpowiednich zakładów oraz szczelnie łączyć przy pomocy specjalnych taśm lub klejów, aby zapewnić ciągłość bariery paroizolacyjnej.

Układanie warstwy termoizolacyjnej

Kolejnym etapem jest układanie warstwy termoizolacyjnej. W zależności od wybranego materiału, może to być styropian EPS, płyty z polistyrenu ekstrudowanego, twarda wełna mineralna lub płyty PIR. Warstwę termoizolacyjną układa się na wcześniej przygotowanej paroizolacji, dbając o to, aby elementy były dobrze dopasowane i nie pozostawiały pustych przestrzeni. W przypadku dachów odwróconych, termoizolacja znajduje się nad warstwą hydroizolacyjną, co dodatkowo chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem czynników atmosferycznych.

Hydroizolacja dachu

Ostatnim krokiem w procesie izolacji dachu płaskiego jest montaż warstwy hydroizolacyjnej. Jej zadaniem jest zabezpieczenie dachu przed przenikaniem wody deszczowej oraz topniejącego śniegu. Do hydroizolacji najczęściej używa się papy termozgrzewalnej lub membran syntetycznych. Materiały te są odporne na działanie wody oraz promieniowania UV, co zapewnia ich długowieczność. Hydroizolację należy układać z zachowaniem odpowiednich zakładów oraz starannie zgrzewać lub kleić, aby zapewnić pełną szczelność dachu. W przypadku dachów zielonych, na hydroizolacji układa się dodatkowo warstwę filtracyjną z geowłókniny oraz substrat dla roślinności.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB