CIEPŁY, CICHY I ENERGOOSZCZĘDNY DOM Z SYSTEMOWYMI ROZWIĄZANIAMI SOPREMA

W tym roku weszły w życie nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dla domów, które uzyskały pozwolenie na budowę po 1 stycznia 2021 r., oznacza to konieczność spełnienia zaostrzonych standardów energetycznych. Nowa norma WT 2021 obowiązuje także przy rozbudowie czy modernizacji istniejących budynków. Myśląc o ociepleniu, zwykle najwięcej uwagi poświęca się izolacji elewacji i dachów. Tymczasem do 20% strat energii zachodzi przez posadzki, które – nieodpowiednio wykonane – przepuszczają także dźwięki. Wszystko to skutkuje późniejszymi problemami dla mieszkańców: wysokimi rachunkami za energię, uciążliwym hałasem i brakiem komfortu we własnym domu. Stosowanie optymalnych produktów do izolacji posadzek staje się więc niezbędne. Jeszcze nigdy nie było to tak proste i skuteczne, jak z termoizolacyjnymi rozwiązaniami SOPREMA do izolacji termicznej i akustycznej podłóg.

PŁYTY TERMOIZOLACYJNE TMS® I TMS DB® GWARANTUJĄ DOSKONAŁE WŁAŚCIWOŚCI TERMOIZOLACYJNE I AKUSTYCZNE NA DŁUGIE LATA

Mogłoby się wydawać, że o dobrej termoizolacji świadczy grubość położonych paneli izolacyjnych. Tymczasem z pewnością nie to przesądza o pozytywnej ocenie ich właściwości termicznych. Współczynnik przewodności cieplnej λ (lambda), będący podstawowym parametrem określającym termoizolacyjność materiałów budowlanych i izolacyjnych, charakteryzuje dany materiał bez względu na grubość jego warstwy. Im mniejsza wartość współczynnika, tym materiał słabiej przewodzi ciepło – a tym samym lepiej izoluje przed jego stratami. Wybierając materiał o lepszej – niższej - lambdzie, można położyć jego cieńszą warstwę, spełniając jednocześnie wymogi termoizolacyjności.

W przypadku podłóg, ich budowa zwykle przebiega według schematu: chudziak, folia i papa, a na to docieplenie. Ostatni etap warto szczególnie dobrze przemyśleć. Lambda dla styropianu mieści się w przedziale od ok. 0,030 do 0,045 W/mK. Tymczasem dla płyt PUR TMS®, o grubości 42–122 mm, lambda wynosi 0,022 W/mK. Co to oznacza? Jeśli mamy zaprojektowaną posadzkę ze styropianem, stosując płyty TMS®, możemy położyć prawie o połowę cieńszą warstwę, uzyskując ten sam efekt cieplny i dodatkową powierzchnię. Przykładowo – jeśli mamy styropian z lambdą 0,036 musimy go położyć 20 cm, aby uzyskać ten sam efekt, co przy zaledwie 12 cm warstwie płyt TMS®. To rozwiązanie ekonomiczne i estetyczne zarazem. Płyty termoizolacyjne TMS® i TMS dB® wraz z akcesoriami jako jedno z rozwiązań systemowych SOPREMA, zapewnią oczekiwane rezultaty na długie lata.

DLACZEGO PŁYTY TMS® TO NAJLEPSZE ROZWIĄZANIE DO OCIEPLANIA PODŁÓG?

Optymalna izolacja pozwala zmniejszyć straty ciepła przez podłogi, poprawić efektywność energetyczną budynku i zredukować niechciany hałas. Płyty termoizolacyjne TMS® są wykonane z poliuretanu (PUR). Dzięki okładzinom z wielowarstwowego kompozytu zachowują niezmienne parametry izolacyjne i są odporne na korozję alkaliczną. Zapewniają izolację termiczną dla podłóg nieogrzewanych i z systemami ogrzewania podłogowego elektrycznego i wodnego. Planując pompę ciepła czy ogrzewanie podłogowe, ostatnią rzeczą, jakiej chcemy, jest wnikanie ciepła w grunt. Płyty TMS® gwarantują, że ciepło zostanie w pomieszczeniu. - Rozwiązanie pozwala na oszczędność energii na poziomie min. 40%. Zdecydowanie mniejsze koszty ogrzewania są doskonale widoczne zwłaszcza w okresie zimowym. Jak wynika z doświadczenia, koszty termoizolacji w posadzce zwracają się już po kilku latach, biorąc pod uwagę kwoty zaoszczędzone na ogrzewaniu – zauważa Martyna Tyczka, doradca handlowo-techniczny w SOPREMA Polska. Produkt ma także bardzo dobre właściwości mechaniczne – jest odporny na ściskanie, zginanie itd. Układając na płytach TMS® wylewkę, a następnie kładąc płytki, parkiet lub panele, mamy pewność, że posadzka z czasem nie zacznie osiadać, ani się nie zapadnie. Płyty TMS® są przy tym kompatybilne z każdym rodzajem jastrychów.


płyty TMS

Przed ułożeniem płyt TMS®, na ścianie przykleja się taśmę dylatacyjną EFIRIVE®, w celu wyeliminowania mostków termicznych

MONTAŻ WE WŁASNYM ZAKRESIE? CZEMU NIE!

Montaż płyt TMS® jest tak prosty, że nie wymaga specjalistycznej wiedzy, ani wykwalifikowanego fachowca. Ten etap budowy domu może z powodzeniem wykonać każda ekipa remontowa. Płyty, o wymiarze 1200 x 1000 mm każda, mają proste krawędzie z zakończeniem typu pióro-wpust. Krawędź pióro-wpust pozwala nie tylko na łatwy montaż, ale przede wszystkim zapewnia bardzo szczelną izolację. Płyty można układać w dwóch warstwach. Tam, gdzie to konieczne, można je w łatwy sposób dociąć piłką czy nożem. Na całej powierzchni płyty, w odstępach co 10 cm, rozrysowana jest siatka, która pozwala na łatwe cięcie i układanie płyty, a także szybką instalację przewodów pod ogrzewanie podłogowe. Mocuje się je bezpośrednio do płyt specjalnymi klipsami, stanowiącymi element systemowego rozwiązania SOPREMA, dzięki którym przewody są stabilnie zakotwione. Przed ułożeniem płyt TMS®, na ścianie przykleja się taśmę dylatacyjną EFIRIVE®, w celu wyeliminowania mostków termicznych. Taśma zapewnia także oddzielenie pływającego podkładu podłogowego od ścian i szczelność przed przeniknięciem mleczka cementowego.


montaż płyt TMS

Instalację przewodów pod ogrzewanie podłogowe mocuje się bezpośrednio do płyt specjalnymi klipsami, które stanowią cześć rozwiązania systemowego SOPREMA

GWARANCJA SPOKOJU NA LATA

SOPREMA, w ramach rozwiązania systemowego, pozwala na połączenie płyt TMS® z okładziną akustyczną Vélaphone® Confort. Zapewnia ona, oprócz izolacji termicznej, także ochronę przed hałasem powietrznym, przenikającym między pomieszczeniami, takim jak np. głośne rozmowy, pracujący odkurzacz oraz hałasem uderzeniowym, do którego zalicza się m.in. chodzenie osób, odbijanie piłki itd. Takie połączenie umożliwia spełnienie wymagań termicznych i akustycznych, szczególnie w przypadku ogrzewania podłogowego lub w przypadku pomieszczeń nad elementami nieogrzewanymi. Komfort akustyczny wpływa na jakość pracy człowieka i na jego ogólne samopoczucie. To, czy uda się go zapewnić, w ogromnym stopniu zależy od przegród budowlanych, w tym podłóg. Ci, którzy chcieliby uzyskać od razu dwie korzyści stosując jeden produkt, mogą to osiągnąć dzięki płycie TMS dB®. Płyta termoizolacyjna i akustyczna zarazem, jest z jednej strony wykończona specjalną powłoką, dzięki czemu gotowa podłoga – parkiet, płytki, panele itd. – jest doskonale wygłuszona. Docenią to nie tylko mieszkańcy budynków wielorodzinnych, ale także Ci, którzy mają w domu biuro, czy po prostu chcieliby odpocząć w ciszy, a jednocześnie pozwolić dzieciom w pokoju na piętrze na swobodną zabawę. Płyta TMS dB® pozwala obniżyć wskaźnik poziomu hałasu uderzeniowego o 20 decybeli, powietrznego – o 56 decybeli. Sprawdzi się idealnie nie tylko w nowopowstających budynkach. Można ją z powodzeniem zastosować np. pod panele w tych już istniejących, aby docieplić i wygłuszyć dom czy mieszkanie.


płyty TMS z okładziną akustyczną Velaphone Confort

Połączenie płyt TMS® z okładziną akustyczną Vélaphone® Confort zapewnia, oprócz izolacji termicznej, także ochronę przed hałasemWszystkie płyty podłogowe SOPREMA posiadają certyfikaty ACERMI (l'Association pour la CERtification des Matériaux Isolants), Stowarzyszenia Certyfikacji Materiałów Izolacyjnych. Jednostka ta, oprócz oznaczenia „CE”, certyfikuje wyroby do izolacji termicznej i akustycznej budynków. Jest niezależnym podmiotem, którego certyfikacja pozwala na dobór najlepszych wyrobów pod kątem ich zastosowania w budownictwie, których określone właściwości muszą zostać bezwzględnie poświadczone podczas testów. Budując dom powinniśmy pamiętać nie tylko o kosztach tu i teraz, ale także o korzyściach na przyszłość. Dzisiaj podjęte decyzje mogą się mścić albo zapewnić komfort mieszkańcom na kolejne, długie lata.

DODATKOWYCH INFORMACJI NA TEMAT DOCIEPLENIA POSADZEK PŁYTAMI PUR TMS® UDZIELA:


Martyna Tyczka

Doradca Handlowo-Techniczny

+48 607 881 825

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany wtorek, 23 maj 2023 07:35

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB