SIS REVE SI – BEZKONKURENCYJNA TERMOIZOLACJA BUDYNKÓW ZABYTKOWYCH OD SOPREMA

Budynki w Europie odpowiadają za 42% finalnego zużycia energii. Wśród nich spora część to obiekty wybudowane przed 1945 rokiem. Takie budynki są najbardziej energochłonne i cechują się najwyższym wskaźnikiem zapotrzebowania na energię końcową. Z różnych przyczyn ich kompleksowa termomodernizacja często nie jest możliwa - izolacja termiczna zewnętrznej elewacji całkowicie zmieniłaby charakter budynku. Dostępne na rynku rozwiązania wynikają więc z potrzeb i osiągnieć nowoczesnej technologii. Do takich należą płyty termoizolacyjne SIS REVE SI firmy SOPREMA. Zapewniają efektywne ocieplenie pomieszczeń obiektów zabytkowych od wewnątrz, bez ingerencji w ich wygląd zewnętrzny.

Poprawa efektywności energetycznej budynków jest jednym ze strategicznych priorytetów Unii Europejskiej, która promuje zasadę „efektywność energetyczna przede wszystkim”. Zgodnie z Dyrektywą UE 2018/844 z dnia 30 maja 2018 r., wszystkie państwa członkowskie są zobowiązane do podjęcia działań, których celem jest do roku 2050 zredukowanie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej o 80–95% w porównaniu z 1990 r. Renowacja budynków zabytkowych i dostosowanie ich do nowych standardów energetycznych stanowi na tym polu duże wyzwanie. Osiągnięcie tego celu stało się priorytetem w działaniu SOPREMA, czego efektem jest m.in. płyta SIS REVE SI - rozwiązanie systemowe do termoizolacji od wewnątrz pomieszczeń, poddaszy, klatek schodowych i wnętrz budynków zabytkowych.

Najcieńsza i najlżejsza termoizolacja na polskim rynku

Płyty ścienne SIS REVE SI składają się ze sztywnej pianki poliuretanowej (PIR), paroizolacji z folii aluminiowej oraz warstwy wierzchniej z płyty kartonowo-gipsowej. Paroizolacja skutecznie chroni całą przegrodę przed penetracją pary wodnej z wnętrza pomieszczenia. Współczynnik przewodzenia ciepła dla SIS REVE SI wynosi tylko 0,022 W/mK, co stanowi bezkonkurencyjny wynik w porównaniu z innymi materiałami. Rozwiązanie SOPREMA, ekologiczne i efektywne zarazem, powstało na bazie najnowszych osiągnięć technologicznych. Płyty termoizolacyjne SIS REVE SI zapewniają m.in. łatwość podczas montażu, a w perspektywie długofalowej – oszczędność energii i, jako produkt pożarowo bezpieczny, bezpieczeństwo użytkowników budynku. Zalety tego rozwiązania systemowego doceniają inwestorzy w całej Polsce. Także we Wrocławiu, mieście, którego długa i bogata przeszłość znajduje dzisiaj odbicie w licznych zabytkowych budowlach. Płyty termoizolacyjne SIS REVE SI wykorzystano tam w ostatnim czasie do termomodernizacji dwóch wyjątkowych obiektów – budynku wojskowego przy ul. Pretficza oraz loftów przy Bulwarze Staromiejskim.


montaż SIS REVE SI stelaż

Montaż płyty SIS REVE SI za pomocą kleju gipsowego wolnowiążącego. Stosowanie zasady montażu płyty SIS REVE SI przy oknach lub drzwiach na tzw. System L, eliminuje powstawanie pękań przy liniach wnęki okna.

baza logistyczna Wrocław

Gmach Sztabu Generalnego powstał w 1928 r. Budynek zaprojektował szwajcarski architekt, Otto Ludwig Salvisberg.

Termoizolacja budynku wojskowego we Wrocławiu

Główny gmach - budynek biurowo-sztabowy nr 1 - powstał w 1928 r. według projektu autorstwa szwajcarskiego architekta Otto Ludwiga Salvisberga. Budynek z cegieł klinkierowych, przy wykorzystaniu detali z kamienia ciosowego i sztucznego, powstał w rekordowym tempie - prace trwały w trzech fazach tylko 85 dni. Od 1945 r. budynek należy do polskich władz wojskowych. Gmach dawnych koszarów nigdy nie był przebudowywany. Do dziś zachowały się oryginalne detale. Kompleks budynków wojskowych został ujęty w rejestrze zabytków i podlega stosownej ochronie, co zostało uwzględnione przy wyborze rozwiązania w zakresie izolacji termicznej. Wykonano ją przy użyciu płyt SIS REVE SI 120 mm. To najgrubsza płyta do tej pory użyta przez SOPREMA w budynku zabytkowym – grubość płyty dobierana jest indywidualnie dla każdego projektu na podstawie grubości ścian i obowiązujących wytycznych technicznych. – „Początkowo projekt zakładał wykorzystanie mineralnych płyt izolacyjnych z betonu komórkowego. Dzięki wykonaniu termoizolacji za pomocą płyt SIS REVE SI uzyskaliśmy więcej przestrzeni wewnątrz budynku” – tłumaczy Jerzy Matuszczak z firmy Zakład Usług Różnych - Jerzy Matuszczyk, wykonawcy robót. Nie bez znaczenia był także aspekt związany z łatwością montażu płyt. Do mocowania zastosowano gipsowy klej wolnowiążący. Montaż płyt nie wymaga przy tym żadnych specjalnych narzędzi. - „Na każdym etapie robót, począwszy od projektu, mogliśmy liczyć na wsparcie ze strony przedstawicieli SOPREMA. Fachowa pomoc w doborze rozwiązania, np. przy szpaletach okiennych, pozwoliła nam na sprawne działanie bez zbędnych przestojów” – dodaje Jerzy Matuszczyk. Płyty SIS REVE SI zamontowano na wszystkich ścianach od wewnątrz jednego z budynków wchodzących w skład kompleksu wojskowego - łącznie na powierzchni 130 m2. Inwestycja została zakończona w 2019 r.


montaż SIS REVE SI prosta ściana

Efekt prostej ściany uzyskany za pomocą wbudowania płyty SIS REVE SI. Dzięki dużym formatom płyty wykonawca oszczędza więcej czasu niż w przypadku innych technologii termoizolacji.

montaż SIS REVE SI grzejniki

Efekt końcowy już po zaszpachlowaniu połączeń płyty. Jak widać na zdjęciu, trzymając się zaleceń producenta, przez płytę SIS REVE SI można bezpiecznie montować grzejniki.

Wrocławskie lofty przy Bulwarze Staromiejskim

Lofty przy Bulwarze Staromiejskim to inwestycja powstała na terenie zabytkowego kompleksu szpitalnego. W neogotyckim budynku z ceglaną elewacją mieści się 56 luksusowych apartamentów o wysokości stropów dochodzącej do 4 metrów. Zgodnie z intencją wykonawcy powstało miejsce, gdzie każdy zamieszkałby z przyjemnością. Ta idea oraz dziedzictwo Bulwaru Staromiejskiego, podlegającego ochronie konserwatora zabytków, niosły ze sobą dużą odpowiedzialność. Z jednej strony zobowiązywały do dbałości o detale, z drugiej – wymagały wsłuchania się w potrzeby przyszłych mieszkańców. Dlatego także termoizolację dostosowano tak, by była spójna z charakterem całej inwestycji. W obiekcie pierwotnie zaprojektowano termoizolację z piany rezolowej. – „Po wykonaniu obliczeń cieplno-wilgotnościowych zaproponowaliśmy bardziej złożone rozwiązanie – płyty SIS REVE SI 80 mm” – wyjaśnia Martyna Tyczka, doradca handlowo-techniczny z firmy SOPREMA. Co zdecydowało o wyborze tego rozwiązania? - „W przypadku obiektów zabytkowych ściany nie zawsze są idealnie równe. Ten problem rozwiązał montaż płyt SIS REVE SI na stelażu stalowym. Mocowanie mechaniczne pozwoliło nie tylko uzyskać pożądany efekt w zakresie termoizolacji. Można było także od razu szpachlować płytę. Co ważne mogliśmy pracować, mimo że w budynku nie były wprawione okna, co jest konieczne w przypadku mocowania klejem”. – zauważa kierownik KPB Paweł Świderski, przedstawiciel generalnego wykonawcy. - „Lofty przy fosie to inwestycja z kategorii premium na rynku nieruchomości. Oferując przyszłym mieszkańcom prestiż i wygodę na miarę XXI wieku, chcieliśmy pozostawić im dowolność w zakresie aranżacji swojej przestrzeni życiowej. Płyty SIS REVE SI idealnie się w to wpisują. Do ich zewnętrznego wykończenia mogą zostać użyte właściwie wszystkie materiały wykończeniowe, oprócz tych zawierających w swoim składzie wapno.” – podsumowuje Paweł Świderski. Od 2019 SOPREMA dostarczyła na tę inwestycję ponad 5000 m2 płyt. A będzie ich jeszcze więcej, ponieważ prace nadal trwają.


lofty nad bulwarem Wrocław

“Lofty przy fosie” - do realizacji tej prestiżowej inwestycji wykorzystano najwyższej jakości materiały wykończeniowe, łącząc estetykę z trwałością i wygodą.

montaż SIS REVE SI stelaż

SOPREMA Polska zaleca dwa rodzaje wbudowywania płyty SIS REVE SI - za pomocą kleju gipsowego oraz na stelażu stalowym, takim jak do GK. Na zdjęciu widać przygotowany stelaż co 40 cm. Dzięki temu montaż i uzyskanie prostej płaszczyzny są jeszcze szybsze, niż przy tradycyjnym klejeniu do ściany.

Wewnętrzna termoizolacja budynków z SOPREMA

Ocieplanie ścian od wewnątrz należy do tzw. robót zanikowych. Niektórym inwestorom może się więc wydawać, że to niezbyt istotny element inwestycji. Tymczasem roboty zanikowe to jedne z ważniejszych prac wykonywanych podczas budów i remontów. Do tego etapu robót nie można wrócić bez uszkadzania innych części obiektu, co jest niezwykle istotne także w przypadku obiektów zabytkowych. Poprawki wiążą się też z dodatkowymi kosztami i są czasochłonne. Termoizolacja płytami SIS REVE SI, dzięki wsparciu ekspertów z SOPREMA, oznacza zmniejszenie ryzyka błędu. Szkolenie przed i nadzór nad montażem umożliwiają ewentualną korektę działań jeszcze na tym etapie.

Dodatkowych informacji na temat termoizolacji budynków płytami SIS REVE SI udziela:


Martyna Tyczka

Doradca Handlowo-Techniczny

+48 607 881 825

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ostatnio zmieniany środa, 17 luty 2021 11:54