Unikalny system ALSAN® FLASHING do wykonywania obróbek i wykończeń

WYKORZYSTANIE PŁYNNYCH ŻYWIC ALSAN® W BUDOWNICTWIE

Płynne żywice stanowią w budownictwie szeroką grupę hydroizolacji, która obejmuje materiały do różnych wymagań użytkowych i obszarów zastosowań. Najważniejszą grupą są tworzywa sztuczne na bazie żywic epoksydowych EP, poliuretanów PUR/PU, poliestrów, polimetakrylanów metylu PMMA oraz estrów winylowych EV.

Żywice dostępne są na rynku w formie preparatów o różnych właściwościach. W postaci płynnej służą do eliminowania wad innych materiałów hydroizolacyjnych. Konsystencja ta zapewnia ciągłe, bezszwowe powłoki, o grubości hydroizolacji precyzyjnie dopasowanej do warunków obiektu. Umożliwia uszczelnienie elementów trudno obrabialnych lub połączenie tak różnych materiałów, jak beton i metal lub membrana PVC i papa bitumiczna.

SOPREMA w procesie rozwoju systemu płynnych izolacji przeszła od klasycznych żywic poliuretanowych do systemów złożonych. Pierwszym, najbardziej znanym wśród klientów produktem jest ALSAN® FLASHING - żywica będąca doskonałym, niedoścignionym od 20 lat połączeniem roztworu bitumicznego z polimerem poliuretanowym.

Unikalny system ALSAN® FLASHING do wykonywania obróbek i wykończeń

System ALSAN® FLASHING jest unikalnym systemem hydroizolacji firmy SOPREMA przeznaczonym do wykonywania wszelkiego rodzaju obróbek narożnikowych oraz wykończeń w płaszczyźnie dachu, w miejscach trudno dostępnych, z ograniczeniem dostępu ognia lub przy łączeniu różnorodnych materiałów budowlanych. Dzięki polimeryzacji scala trwale tak odmienne materiały, jak twarde PVC i beton, papę i EPDM.

System ALSAN® FLASHING to masa jednoskładnikowa, gotowa do stosowania.

Charakteryzuje się niewielką grubością izolacji (ok. 1,2 mm). Jest odporna na promieniowanie UV, a więc nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci obróbek blacharskich. Dzięki swoim parametrom fizykochemicznym nie wymaga również użycia podkładu gruntującego. Nadaje się do pokrywania innymi materiałami, jak łupek mineralny w kolorze papy, powłoka bitumiczna z wypełnieniem aluminiowym CURAL lub powłoka akrylowa barwna CURFER.

System ALSAN® FLASHING jest stosowany w miejscach, w których używanie płomienia palnika jest zabronione lub niebezpieczne, na przykład:

 • w otoczeniu produktów łatwopalnych,
 • przy profilach świetlika,
 • przy profilach okiennych, balkonowych z PVC,
 • przy membranach EPDM.

System ALSAN® FLASHING stosuje się w miejscach, w których występują trudności przy wykonaniu tradycyjnej obróbki kątowej z papy termozgrzewalnej, na przykład:

 • złożone obróbki kątowe,
 • miejsca trudno dostępne ze względu na ograniczoną powierzchnię,
 • elementy okrągłe, jak rury, kominki wentylacyjne itp.

Zastąpienie tradycyjnych obróbek kątowych, w szczególności zaś obróbek elementów rurowych wykonywanych z pap termozgrzewalnych, systemem ALSAN® FLASHING jest proste i ekonomiczne oraz nie wymaga specjalistycznych umiejętności. Odkąd pracownicy poznali tę technologię, nie wykonują inaczej żadnej pracochłonnej i trudnej obróbki” – mówi pan Andrzej Warpas, właściciel firmy WARPAS.

 

Przykład wykonania uszczelnienia żywicą ALSAN® FLASHING w części płaskiej dachu

1 Podłoże

Soprema

2 3 4 Bitumiczne hydroizolacje membranowe

A B Żywica ALSAN® FLASHING (500g/m2z bezpośrednio wklejoną taśmą ALSAN® VOILE P

C Obróbka kątowa z ALSAN® FLASHING - 1 warstwa (900 g/m2)

Obróbka kątowa z ALSAN® FLASHING - 2 warstwa (700 g/m2)

Posypka

Proponowane wypełnienie ALSAN® FLASHING + ALSAN® SILICE FINE

Zastosowania ALSAN® FLASHING:

 • na nowych i przeznaczonych do renowacji pokryciach dachowych z pap bitumicznych,
 • w podziemnych częściach budowli,
 • na tarasach, balkonach, pomiędzy różnymi podłożami wymagającymi połączenia ciągłą hydroizolacją,
 • na pokryciach wykonanych w technologii EPDM,
 • na dachach zielonych,
 • do renowacji rynien wewnętrznych, koryt, ścianek świetlików,
 • do izolacji przejść przez dachy, stropy i stropodachy żelbetowe, drewniane, z izolacją z papy bitumicznej,
 • do wykonania dylatacji między materiałami o różnej rozszerzalności,
 • do naprawy pokryć metalowych.

Soprema

Fot. 1 ALSAN® FLASHING cieszy się zaufaniem inwestorów i wykonawców realizujących najbardziej prestiżowe i wymagające inwestycje w Polsce. Na zdjęciu biurowiec Warsaw Spire, w którym zastosowano żywice ALSAN® FLASHING oraz II linii metra w Warszawie, gdzie zastosowano je jako systemową izolacja detali połączeń ścian szczelinowych i płyty stropowej w podziemnych częściach obiektu. Kilometry takich połączeń funkcjonują bezawaryjnie w szczególnych warunkach stacji i wentylatorni II linii warszawskiego metra.

Soprema

Fot. 2 Zastosowanie ALSAN® FLASHING w szczególnych warunkach. Na zdjęciu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, gdzie uszczelnieniu podlegało ponad 3000 elementów wsporczych konstrukcji stalowej, przechodzących przez hydroizolację papową. Dodatkowym utrudnieniem było obciążenie elementów w postaci prefabrykatów betonowych oraz wykonywanie prac w warunkach jesiennych, przy panującej wysokiej wilgotności i zmiennych temperaturach

Soprema

Fot. 3 Osiedle Królowej Marysieńki w Wilanowie. ALSAN® FLASHING jako uszczelnienie styku hydroizolacji i stolarki drzwiowej. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, wszędzie tam, gdzie powstają nowoczesne osiedla mieszkaniowe, w zasadzie nie stosuje się innej technologii uszczelnienia tych elementów, szczególnie wrażliwych na działanie otwartego ognia i wymagających szybkiego oraz pewnego wykonania

Parametry decydujące o przewadze systemu ALSAN® FLASHING nad tańszymi produktami konkurencji:

 • parametry mechaniczne: wytrzymałość na rozciąganie 3,5+/- 1 MPa, podczas gdy popularny produkt konkurencyjny osiąga jedynie 1,96 MPa,
 • zakres temperatur aplikacji +5/+35 °C, podczas gdy temperatura stosowania produktu konkurencyjnego nie przekracza +25 °C,
 • zdolność wiązania między warstwami pozwalająca na zwłokę w wykonywaniu etapów robót od 2 h do 5 dni, a produkt konkurencyjny jedynie od 2 do 6 godzin,
 • doskonała adhezja warstw przy aplikacji w ww. okresie, gdy u konkurencji warstwy są słabo zespolone po 6 godzinach zwłoki w aplikacji,
 • odporność na promieniowanie UV sprawdzona przez ponad 20 lat stosowania w różnych warunkach klimatycznych,
 • doskonałe własności tiksotropowe między 2 a 4 powiązane z lepkością 200+/-100 Po, gwarantują zachowanie należytego przylegania na powierzchniach pionowych i łatwość aplikacji dla dekarza,
 • zróżnicowane taśmy wzmacniające, o specjalnej konstrukcji, dostosowane do specyficznych zastosowań - to wszystko wyróżnia ten system od tanich zamienników.

Renowacja dachu żywicami ALSAN® FLASHING

Jak wykonać nową warstwę hydroizolacji na papie, uzyskując efekt większej refleksyjności powierzchni i tym samym zmniejszając nagrzewanie się wnętrza hali?

Nieszczelna hydroizolacja - z płyty warstwowej lub papy bitumicznej - wymaga szybkiej i zdecydowanej reakcji. Brak jakichkolwiek kroków zaradczych może spowodować utratę właściwości cieplnych termoizolacji i zwiększyć koszty naprawy lub renowacji dachu.

Rozwiązaniem są żywice ALSAN®. Stosując je, nie trzeba wymieniać korodujących płyt, nie trzeba utylizować starej papy, nie trzeba nawet skomplikowanych narzędzi lub sprzętu. Wystarczą żywice ALSAN® FLASHING aplikowane miejscowo, z użyciem taśm wzmacniających lub powłokowo, metodą nakładania wałkiem lub natryskiem.

Proces polimeryzacji, przebiegający pod wpływem wilgoci z powietrza, powoduje pełne zespolenie nowej powłoki hydroizolacyjnej i starego podłoża. W celu uzyskania doskonałej przyczepności trzeba usunąć luźne frakcje łupków z papy lub odpylić i oczyścić powierzchnie metalowe. Ułatwieniem jest brak konieczności gruntowania podłoża.

Dla uzyskania lepszych efektów estetycznych lub ochronnych można zabezpieczyć

ALSAN® FLASHING posypką łupkową lub pokryć specjalną powłoką bitumiczną z wypełnieniem sproszkowanym aluminium Cural w ilości 300-500 g/m2, o współczynniku odbicia promieni słonecznych 72%.

Zabezpieczeniem wcześniej wykonanej hydroizolacji przed przerastaniem korzeni jest unikalny ALSAN® FLASHING JARDIN – jedyna na rynku żywica poliuretanowo-bitumiczna certyfikowana przez Niemiecki Instytut Planowania Krajobrazu FLL pod względem własności antykorzennych.Ostatnio zmieniany piątek, 29 kwiecień 2022 08:59

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB