Dachy zielone to niezwykle atrakcyjna i przyjazna środowisku alternatywa dla dachów tradycyjnych pokrywanych papą czy dachówkami. Ich założenie wymaga jednak trochę więcej wysiłku, a przede wszystkim – wiedzy, zwłaszcza dotyczącej dopuszczalnego obciążenia i optymalnego układu warstw. Wśród nich, poza substratem, drenażem czy warstwą filtracyjną, musi się znaleźć dobra papa podkładowa oraz materiały termoizolacyjne. Co powinno je wyróżniać?

Papy podkładowe pod uprawy roślinne 

Papy podkładowe stosowane pod uprawy roślinne układa się albo na termoizolacji (w przypadku dachów o tradycyjnym układzie), albo na stropie pod warstwą termoizolującą (w przypadku dachów odwróconych). Papa musi być wysokiej jakości, wodoszczelna, trwała i odporna na uszkodzenia oraz rozciąganie – najlepiej sprawdzają się tutaj papy podkładowe asfaltowe z bitumu modyfikowanego elastomerem SBS, mocowane mechanicznie, termozgrzewalne bądź samoprzylepne. Osnowy stosowanych w naszych systemach dachów zielonych pap są wykonane z kompozytu włókniny poliestrowej i włókien szklanych (jak SOPRAFIX HP) lub włókniny poliestrowej nietkanej (np. SOPRALENE FLAM 180).

Papę podkładową należy koniecznie zabezpieczyć specjalną papą antykorzenną, która uniemożliwia przerastanie korzeni roślin, co mogłoby uszkodzić hydroizolację.

Termoizolacja w dachach zielonych 

Do ocieplenia dachów zielonych stosuje się najczęściej płyty z polistyrenu ekspandowanego (EPS) lub polistyrenu ekstrudowanego (XPS). Płyty EPS sprawdzają się dobrze w dachach zielonych ekstensywnych o tradycyjnym układzie warstw, w których termoizolacja jest zabezpieczona papą podkładową chroniącą przed nasiąkaniem wodą. Z kolei w systemach odwróconych i znacznie cięższych dachach intensywnych lepiej zastosować płyty XPS – odporne na wodę (nienasiąkliwe) i o wysokiej wytrzymałości na nacisk.

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB