Dachy zielone były znane już w starożytności, a obecnie stają się modnym sposobem na wykończenie domu i wyrazem troski o środowisko naturalne. Dzięki nowoczesnym systemom i konstrukcji zielony dach może mieć niemal każdy budynek – od wielkopowierzchniowych obiektów przez apartamentowce, budynki użyteczności publicznej, domy jednorodzinne po garaże i altanki. By jednak taki zieleniec był trwały, estetyczny i bezpieczny, trzeba projektować i zakładać go z głową. Oto najważniejsze etapy składające się na tworzenie zielonego dachu.

Projekt dachu zielonego – obliczenie obciążenia stropu

Najważniejszy jest dobry projekt ogrodu na dachu, uwzględniający prawidłowe obliczenie dopuszczalnego obciążenia stropu. W przypadku dopiero planowanych inwestycji sprawa jest prosta – można w pierwszej kolejności stworzyć projekt zielonego dachu, a następnie zaprojektować i wykonać odpowiednio wytrzymałą konstrukcję. Gdy jednak ogród zakłada się na już istniejącym dachu, kluczowe jest ustalenie maksymalnego ciężaru przypadającego na metr kwadratowy i dostosowanie do niego pomysłu na zielony dach. Zwykle bezpieczniejszym i praktyczniejszym wyjściem jest stworzenie dachu zielonego ekstensywnego, który wyróżnia niewielka grubość substratu i niska roślinność, a co za tym idzie – stosunkowo niewielka masa, zaczynająca się już od 40 kg/m2. Stropy pod ogrody intensywne, ważące nawet tonę, muszą zostać wzmocnione.

Wybór systemu dachu zielonego

Popularną obecnie formą zakładania ogrodu na dachu jest położenie gotowego systemu dachu zielonego. Takie rozwiązanie jest wygodne, umożliwia szybki i bezproblemowy montaż, minimalizując przy tym ryzyko niepowodzenia i czas oczekiwania na przyjęcie się i wzrost roślin. Ponadto gatunki roślin są starannie dobrane tak, by mogły rosnąć bez przeszkód w wiszącym ogrodzie. Jedynym problemem może być wybór optymalnej opcji z szerokiego wachlarza ofert producentów. W naszej ofercie znajdują się między innymi:

  • dach zielony w uprawie ekstensywnej TUNDRA MATA – z izolacją  dwuwarstwową, o odwróconym układzie warstw, na betonie z termoizolacją XPS, wyjątkowo odporny na trudne warunki atmosferyczne i bardzo trwały, doskonały do dachów odwróconych w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej;
  • dach zielony w uprawie  ekstensywny TUNDRA SKOŚNY – z izolacją dwuwarstwową, samoprzylepny, na betonie z termoizolacją EPS, do dachów o spadku maks. 25 stopni. Mata wegetacyjna z gotową roślinnością o bardzo niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, zabezpieczona przed osunięciem specjalną geokratą;
  • dach zielony w uprawie  ekstensywny TUNDRA LIGHT – z izolacją  syntetyczną, jednowarstwowy, mocowany mechanicznie, na blasze trapezowej z termoizolacją PIR, bardzo lekki (40 kg/m2), ekonomiczny i prosty w montażu, idealny na powierzchnie o delikatnej konstrukcji;
  • dach zielony w uprawie   intensywnej  LANDE – o  odwróconym układzie warstw, dwuwarstwowy, zgrzewany, na betonie z termoizolacją XPS, do tworzenia lekkich ogrodów i tarasów użytkowych. Zawiera trawniki, krzewy i małe drzewa, charakteryzuje się najwyższym stopniem retencji wody.

Wybierając system dachu zielonego, trzeba mieć na uwadze względy wizualne i praktyczne (wymagania dotyczące pielęgnacji ogrodu), rodzaj i wielkość dachu oraz warunki atmosferyczne (wiatr, nasłonecznienie) panujące na danym terenie.

Pielęgnacja zielonego dachu 

Po założeniu ogród na dachu trzeba pielęgnować, by był trwały i estetyczny. Dotyczy to przede wszystkim dachów w uprawie intensywnych, na których rosną różnego rodzaju krzewy, byliny, zioła, kwiaty i drzewa wymagające nawodnienia, nawożenia i odchwaszczania. Także trawniki potrzebują regularnej pielęgnacji i koszenia, by dobrze się prezentowały. Decydując się na uprawę ekstensywną, można znacznie zredukować nakład czasu i pracy niezbędny do ich pielęgnacji, która ogranicza się do usuwania chwastów i ewentualnego podlewania w czasie przeciągającej się suszy. 

Stowarzyszenia

PUIG
Cci
Dachy zielone
PKB