Powrót

PIANOKLEJ DO STYROPIANU ALSAN® FOAM EPS/XPS

Pianoklej ALSAN® FOAM EPS/XPS to jednoskładnikowa, utwardzana wilgocią, klejąca pianka poliuretanowa. Jest klejem polecanym do przyklejania płyt termoizolacyjnych, w szczególności płyt EPS, XPS i PUR. Posiada doskonałą przyczepność do większości typowych materiałów budowlanych takich jak materiały cementowe, cegła, drewno, aluminium, blachy ocynkowane i malowane. Nadaje się do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych.

 • 1-składnikowa pianka klejąca
 • Gotowa do użycia
 • Elastyczna
 • Niska ekspansja
 • Brak postekspansji po wyschnięciu
 • Wydajność puszki do 14m2
 • Bardzo dobra przyczepność do większości materiałów budowlanych
 • Niska waga w porównaniu z mineralnym klejem

Pianoklej ALSAN® FOAM EPS/XPS został opracowany dla:

 • Klejenia płyt EPS i XPS
 • Klejenia płyt PUR

Przed rozpoczęciem prac zabezpieczyć otaczające elementy przed zabrudzeniami z pianki. Przy silnym wietrze należy zwrócić szczególną uwagę, by wiatr nie spowodował, że materiał znajdzie się na elementach wrażliwych na dany preparat.

Przed aplikacją należy upewnić się, że powierzchnie są czyste, jednorodne i wolne od wszelkich zanieczyszczeń (oleje i tłuszcze, kurz oraz luźne lub kruche frakcje). Należy usunąć mleczko cementowe. Powierzchnie suche i porowate należy zwilżyć wodą.

Temperatura powietrza podczas aplikacji musi wynosi od 0°C do +30°C. Optymalna temperatura opakowania to około +20°C. Jeśli temperatura puszki jest niższa, włóż puszkę do ciepłej wody (ok. 35-40°C) na ok. 40min.

Przed użyciem wstrząsnąć puszkę zawierającą ALSAN® FOAM EPS/XPS. Przykręć puszkę do pistoletu aplikacyjnego. Naciśnij spust pistoletu, aby pozwolić pianie wypłynąć. Wstrząsaj regularnie podczas aplikacji. Podczas aplikacji zawsze trzymaj puszkę do góry nogami. Nakładać piankę pasami o szerokości 2-3 cm na 3 cm od krawędzi płyty termoizolacyjnej.

Nałożyć ALSAN® FOAM EPS/XPS na całym obwodzie płyty. Nałóż jeszcze 1 lub 2 paski ALSAN® FOAM EPS/XPS na środek płyty. Odczekaj około 5 minut przed zamocowaniem płyt termoizolacyjnych na podłożu.

Przy krótkich przerwach w pracy (mniej niż 48 godzin) puszkę można pozostawić przykręconą do pistoletu, ale śrubę regulacyjną z tyłu pistoletu należy dokręcić. Opakowanie musi być pod ciśnieniem, w przeciwnym razie pianka stwardnieje w pistolecie. Przy dłuższych przerwach w pracy, czyścić pistolet czyścikiem ALSAN® FOAM CL-F

Czyszczenie musi nastąpić jeszcze przed zastygnięciem materiału w pistolecie aplikacyjnym za pomocą środka czyszczącego do pianki PU. Po zastygnięciu można materiał jedynie mechanicznie usunąć.

Przechowywać na równym podłożu, w pozycji pionowej by zapobiec zaklejeniu się zaworu rozpylacza, rozpoczęte opakowania szczelnie zamknąć w możliwie najkrótszym czasie zużyć, chronić przed czynnikami atmosferycznymi. 12 miesięcy od czasu daty produkcji w oryginalnym opakowaniu. Przechowywanie w temperaturze +5°C do +25°C.

Opakowanie Objętość Kolor Ilość w kartonie
Kartusze plastikowe 750 ml Jasnozielony 12

Nazwa: ALSAN® FOAM EPS/XPS
Materiał 1-komponentowy poliuretan
Sposób zastygania Zastyga poprzez chłonięcie wilgoci z powietrza
Gęstość (piany) ~ 21 (kg/m3L)
Czas naskórkowania ~ 6 minut (+23°C / 50% wilgotności względnej)
Czas do pełnego wiązania ~ 24h (+23°C / 50% wilgotności względnej)
Możliwość pełnego obciążenia około 12 h dla 30 mm warkocza
Wydłużenie przy zerwaniu 13%
Temperatura stosowania +0°C to +30°C
Współczynnik przewodzenia ciepła 0,036 W/(m*K)
Wytrzymałość na rozciąganie 7.6 N/cm2
Wytrzymałość na ściskanie 0,03 MPa
Wydajność ~ 65-70 litrów
Odporność temperaturowa -40 °C do +100 °C
Klasa reakcji na ogień B2 (DIN 4102-3) – E (EN 13501-1)

Pianoklej ALSAN® FOAM EPS/XPS jest zgodny z:

 • Klasyfikacja A+ (francuska regulacja VOC)
 • Klasa ogniowa B2 (DIN 4102-3) – E (EN 13501-1)
Powrót